Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > STOIXIMAN SUPER LEAGUE > «Καθάρισε» από ημίχρονο με Μορόν: Νίκησε τη Λαμία ο Άρης (2-0) που… πάτησε κορυφή!

«Καθάρισε» από ημίχρονο με Μορόν: Νίκησε τη Λαμία ο Άρης (2-0) που… πάτησε κορυφή!

Ο Άρης χρειάστηκε ένα ημίχρονο απέναντι στη Λαμία, για να πάρει τη νίκη (2-0). Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Μορόν, που σκόραρε δύο φορές!

Άρης Λαμία

Ο Άρης δεν αντιμετώπισε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα απέναντι στη Λαμία και επικράτησε με 2-0.

Μία νίκη που τον φέρνει έστω και προσωρινά στην κορυφή της Stoiximan Super League (ισοβαθμία με ΑΕΚ), αφού εκκρεμούν τα παιχνίδια του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ.

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τον… Μορόν

Μόλις στο 4′ της αναμέτρηση ο Άρης πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Λορέν Μορόν. Ο Μόντσου εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Ισπανός φορ με γυριστή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Στη συμπλήρωση 25′ λεπτών αγώνα λίγο έλειψε να έχουμε την ισοφάριση. Ο Γκουίντο πήρε την μπάλα στη μεγάλη περιοχή, απέφυγε τον Ρόουζ, αλλά το σουτ του πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ο Άρης «καθάρισε» την αναμέτρηση στο 43′ με τον Μορόν να… χτυπάει ξανά. Ο 30χρονος βρέθηκε εκτός περιοχής και με ένα δυνατό δεξί πλασέ έστειλε την μπάλα στην εστία του Κόστιτς.

Κέρδισε χωρίς να… ιδρώσει

Στο 51′ οι Θεσσαλονικείς κέρδισαν πέναλτι, έπειτα από ανατροπή του Κορνέζου στον Μορόν, αλλά ο διαιτητής το πήρε πίσω, μετά από παρέμβαση του VAR.

Οι δύο ομάδες έριξαν τον ρυθμό της αναμέτρησης και κάναμε πολύ ώρα, για να ξαναδούμε μία αξιόλογη ευκαιρία.

Στο 75′ ο Μορόν σκόραρε το τρίτο του γκολ, αλλά ήταν εκτεθειμένος, φτάνοντας πολύ κοντά στο χατ-τρικ.

Ντεμπούτο και για τον Κουάισον, ο οποίος, πέρασε στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης στη θέση του σκόρερ, Μορόν.

Η Λαμία παρέμεινε χαμηλά στη βαθμολογία, μιας και μετά από επτά αγωνιστικές έχει μαζέψει συνολικά πέντε βαθμούς. Από την άλλη η ομάδα του Άκη Μάντζιου, απέδειξε για ακόμη μία φορά, πως είναι σε εξαιρετική κατάσταση.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άρης (Α. Μάντζιος): Κουέστα, Μοντόγια, Χουάνκαρ (87′ Φαμπιάνο), Μπράμπετς, Ρόουζ, Μόντσου, Σιφουέντες (71′ Νταρίντα), Ντιαντί (72′ Φετφατζίδης), Γκαρθία, Σίστο (63′ Σουλεϊμάνοφ), Μορόν (87′ Κουάισον).

Λαμία (Λ. Βόκολος): Κόστιτς, Γιαννούτσος, Κορνέζος, Αντράντε, Σαραμαντάς (46′ Μέκιτς), Ραντόνια (81′ Αθανασακόπουλος), Νούνιες, Δοϊρανλής (66′ Ενρίκε), Μπίκοφ (81′ Ντεντάκης), Ρινγκ, Γκουίντο.