Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > STOIXIMAN SUPER LEAGUE > ΑΕΚ και ΠΑΟΚ σε ισορροπία, στο ντεμπούτο του Μαρσιάλ, που έγινε όπως με τη… Σεβίλλη!

ΑΕΚ και ΠΑΟΚ σε ισορροπία, στο ντεμπούτο του Μαρσιάλ, που έγινε όπως με τη… Σεβίλλη!

Το ντέρμπι ανάμεσα σε ΑΕΚ και ΠΑΟΚ (20/10, 1-1) δεν έβγαλε νικητή, με τον Άντονι Μαρσιάλ να κάνει ντεμπούτο και να μας… θυμίζει τον πρώτο του αγώνα με τη Σεβίλλη.

ΑΕΚ ΠΑΟΚ

Το ντέρμπι της αγωνιστικής στη Stoiximan Super League ανάμεσα σε ΑΕΚ και ΠΑΟΚ (20/10, 1-1) δεν έβγαλε νικητή. Oι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1 στο ντεμπούτο του Άντονι Μαρσιάλ, με τα «κιτρινόμαυρα».

Με τον Γάλλο να…. θυμάται τον πρώτο του αγώνα με τη Σεβίλλη! Από ένα γκολ σκόραραν οι Μπάμπα και Πιερό.

Ένα ντέρμπι με τα… όλα του

Ένα εξαιρετικό ημίχρονο και από τις δύο ομάδες. ΑΕΚ και ΠΑΟΚ αν και μπήκαν «μουδιασμένοι» στο παιχνίδι δεν αργήσαμε να δούμε τις πρώτες φάσεις.

Στο 14΄ ο Οζντόεφ έπιασε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Στρακόσια μπόρεσε να ακουμπήσει την μπάλα και να τη στείλει στο οριζόντιο δοκάρι.

Εν τέλει το γκολ ήρθε για τον ΠΑΟΚ δύο λεπτά αργότερα. Ο Τσάλοφ πήρε κεφαλιά μετά από κόρνερ και ο Μπάμπα με δύο προσπάθειες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η απάντηση της ΑΕΚ δεν άργησε να έρθει. Ο Πιερό χρησιμοποίησε εξαιρετικά το σώμα του «ταλαιπώρησε» τον Κεντζιόρα και… εκτέλεσε ιδανικά τον Κοτάρσκι.

Στο 35’ ο σκόρερ της «Ένωσης» έκανε σέντρα ο Λιβάι πήδηξε πιο ψηλά από όλους, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Η ΑΕΚ ήταν και πάλι στην επίθεση στο 38’. Ο Κοτάρσκι είπε «όχι» σε σουτ του Ρότα, ο Περέιρα πήρε το ριμπάουντ, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά.

Έπεσε ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε μέχρι τα μισά του. Στο 75ο λεπτό οι δύο προπονητές αποφάσισαν να φρεσκάρουν τις ομάδες του.

Ντεμπούτο για Μαρσιάλ

Με τον Ματίας Αλμέιδα να πετάει στον αγώνα τον Άντονι Μαρσιάλ, που έκανε το ντεμπούτο του με την ΑΕΚ. Φυσικά, ακολούθησε αποθέωση από όλους τους φίλους των «κιτρινόμαυρων».

Απ’ ότι φαίνεται του Γάλλου του αρέσει να έρχεται ισόπαλος, όταν κάνει την πρώτη του εμφάνιση με μία ομάδα.

Μιας και με τη Σεβίλλη το 2022 ο 28χρονος είχε μείνει στη «λευκή» ισοπαλία στον πρώτο του αγώνα, με τους Ισπανούς!

Μετά τις αλλαγές είδαμε ελάχιστες ευκαιρίες, αφού οι δύο ομάδες προτίμησαν να μην ανοιχτούν, με το 1-1 να μένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του παιχνιδιού.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Μ. Αλμέιδα): Στρακόσια, Ρότα (75’ Οντουμπάτζο), Μουκουντί, Βίντα, Πήλιος, Σιμάνσκι, Περέιρα (75’ Πινέδα), Γκαρσία (75’ Μαρσιάλ), Κοϊτά, Λαμέλα (82′ Γκατσίνοβιτς), Πιερό

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο, Λόβρεν, Κεντζιόρα, Μπάμπα (62’ Κόλεϊ), Οζντόεφ (74’ Καμαρά), Σβαμπ, Μουργκ (74’ Κωνσταντέλιας), Τάισον (89′ Ντεσπόντοφ), Ζίβκοβιτς, Τσάλοφ (62’ Τόμας)