Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > EUROPA LEAGUE > Η Στεάουα «άντεξε» και με δέκα, ο ΠΑΟΚ τώρα «τρέχει»!

Η Στεάουα «άντεξε» και με δέκα, ο ΠΑΟΚ τώρα «τρέχει»!

Η Στεάουα Βουκουρεστίου άντεξε στην πίεση του ΠΑΟΚ και έφυγε νικήτρια (0-1) από την Τούμπα, για τη 2η αγωνιστική του Europa League!

ΠΑΟΚ Στεάουα Βουκουρεστίου

Ακόμα ψάχνει τους πρώτους του βαθμούς στο Europa League ο ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς ηττήθηκαν από τη Στεάουα Βουκουρεστίου των… 10 παικτών και τώρα πρέπει να βιαστούν αν θέλουν να βρεθούν στα νοκ-άουτ.

Πολλές χαμένες ευκαιρίες και ένα γκολ από το… πουθενά

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση και μόλις στο 9ο λεπτό είχε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία. Ο Ντεσπόντοφ γύρισε από τα δεξιά, ο Μπάμπα έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Ταρνοβάνου του είπε «όχι».

Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να έχουν τα… ηνία της αναμέτρησης και στο 29′ ο Ντεσπόντοφ, από πλάγια θέση πέτυχε την εξωτερική μεριά του δοκαριού.

Στο 39′ ήρθε η καλύτερη στιγμή για την ελληνική ομάδα, με τον Τάισον να βρίσκεται απέναντι από τον τερματοφύλακα, έπειτα από πάσα του Κωνσταντέλια, αλλά ο Ταρνοβάνου αποσόβησε τον κίνδυνο.

Μπορεί ο ΠΑΟΚ να έχανε τις ευκαιρίες, αλλά οι Ρουμάνοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν.

Στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου η Στεάουα στην πρώτη φάση που δημιούργησε μπόρεσε να βρει γκολ. Ο Ολάρου απέφυγε τον Μιχαηλίδη, εκείνος βρήκε τον Μπιρλιγκέα που πλάσαρε από κοντά τον Κοτάρσκι.

Αποβολή για τη Στεάουα που άντεξε στην… πίεση του ΠΑΟΚ

Η πρώτη απειλή στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε από τον Ντεσπόντοφ. Ο Βούλγαρος επιθετικός σούταρε με δύναμη λίγο έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ!

Στο 55′ η ομάδα του Χαραλάμπους έμεινε με 10 παίκτες, έπειτα από αποβολή του Ολάρου. Ο αρχηγός της Στεάουα δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφού έπιασε την μπάλα με τα χέρια, ισχυριζόμενος ότι του έγινε φάουλ.

Αυτή η εξέλιξη έδωσε ακόμα πιο πολύ ψυχολογία στον «Δικέφαλο του Βορρά» και στο 59′ ο Σάστρε λίγο έλειψε να ισοφαρίσει με σουτ από τα δεξιά.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Οζντόεφ ανάγκασε τον Ταρνοβάνου να κάνει μία εκπληκτική επέμβαση, έπειτα από κεφαλιά του Ρώσου μέσου!

Οι πολλές αλλαγές «πάγωσαν» τον ρυθμό και ελάχιστες ήταν οι φορές που η ελληνική ομάδα απείλησε στα εναπομείναντα λεπτά.

Πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Μιχαηλίδη να βρίσκει το δεξί δοκάρι της εστίας των Ρουμάνων!

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου όσο και αν προσπάθησε μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο να βρει το γκολ της ισοφάρισης δεν τα κατάφερε. Επόμενη αποστολή του ΠΑΟΚ, αυτή απέναντι στη Βικτόρια Πλζεν (24/10, 19:45).

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (69′ Ζίβκοβιτς), Μιχαηλίδης, Κεντζιόρα, Μπάμπα, Καμαρά (69′ Μπακαγιόκο), Οζντόεφ (73′ Σβαμπ), Ντεσπόντοφ (83 Σορετίρε), Τάισον, Κωνσταντέλιας, Τσάλοφ (70΄ Τισουντάλι)

Στεάουα Βουκουρεστίου (Η. Χαραλάμπους): Ταρνοβάνου, Ραντούνοβιτς, Ποπέσκου, Ντάγουα, Κρέτσου, Λιξάντρου (45′ Εντζούμα), Τσουτ, Ολάρου, Τανάσε (65′ Ποπέσκου), Μπαλούτσα (46′ Μικουλέσκου), Μπιρλιγκέα (79′ Αλχασάν)