Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > ΔΙΕΘΝΗ > ΚΟΣΜΟΣ > Χατ τρικ και στα 37: Μαγεία Μέσι και τάνγκο Αργεντινής με τη Βολιβία (6-0)!

Χατ τρικ και στα 37: Μαγεία Μέσι και τάνγκο Αργεντινής με τη Βολιβία (6-0)!

Οι Αργεντίνοι «χόρεψαν τάνγκο» με αντιπάλους τους Βολιβιανούς τους οποίους ισοπέδωσαν με 6 γκολ. Τρία σε κάθε ημίχρονο. Μαγικός Λιονέλ Μέσι!

ΜΕΣΙ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

Η ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι πέταγε φωτιές στο παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2026.

Η Αργεντινή φιλοξένησε στο Μονουμεντάλ, τη Βολιβία που ήταν σε τροχιά πρόκρισης. Το έθνος της κεντρικής Αμερικής είχε μαζέψει 12 βαθμούς σε 10 αγωνιστικές, έχοντας πραγματοποιήσει και μεγάλες νίκες απέναντι σε Περού, Χιλή και Κολομβία. Ωστόσο, τα πράγματα εδώ κύλησαν πολύ διαφορετικά. Αυτό γιατί η εξαιρετική Αργεντινή του Σκαλόνι και του Μέσι δεν έδωσε κανένα δικαίωμα. Το αντίθετο μάλιστα, φρόντισε να καθαρίσει το παιχνίδι από νωρίς. Το μενού περιλάμβανε τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Λιονέλ Μέσι, σαν το παλιό καλό κρασί!

Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Λιονέλ Μέσι. Ο αρχηγός της ομάδας στα 37 του χρόνια είχε συμμετοχή στα 5 από τα 6 γκολ της ομάδας του! Αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι και απέδειξε πως όσο μεγαλώνει τόσο ωριμάζει. Σαν το αργεντίνικο Μαλμπέκ. Ο Αργεντίνος σταρ της Ίντερ Μαϊάμι άνοιξε πρώτος τον χορό των γκολ στο 19ο λεπτό. Ενώ, προς το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου σέρβιρε δις, πρώτα στον Λαουτάρο (43′) και έπειτα στον (Χούλιαν Άλβαρεζ) για το 3-0 της ομάδας του. Ο Αλμάδα το 4-0 στο 70′ για να έρθει ο Αργεντίνος και να υπογράψει τη μεγάλη σε έκταση νίκη της Αργεντινής στο 84′ και το 86′. Συνολικό σκορ 6-0 και πρώτη θέση για τους Αργεντίνους με 22 βαθμούς στον όμιλο προκριματικών της CONMEBOL. Στο διερυμένο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2026 ενδέχεται να παίξουν έως και 7 από τις 10 ομάδες της Λατινικής Αμερικής, με τις 6 να έχουν σίγουρα θέση.

Ο Λιονέλ Μέσι στις 24 Ιουλίου του 2025 κλείνει τα 38 έτης ζωής. Ωστόσο, μάλλον είναι σίγουρο πως θα οδηγήσει την ομάδα του σε ένα ακόμη Μουντιάλ. Σε εκείνο της Αμερικής το καλοκαίρι του 2026, το οποίο θα είναι και το 6ο της καριέρας του.

Τέλος, με το νέο του χατ τρικ, ο Αργεντίνος θρύλος, έφτασε στα 846 τέρματα καριέρας. Λέτε να τα χιλιάσει;