Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > ΔΙΕΘΝΗ > ΚΟΣΜΟΣ > Nations League: Τρομερή Αυστρία έβαλε «στοπ» στον Χάαλαντ και την παρέα του!

Nations League: Τρομερή Αυστρία έβαλε «στοπ» στον Χάαλαντ και την παρέα του!

Η Αυστρία τα έκανε όλα τέλεια απέναντι στη Νορβηγία και έφτασε σε μία εύκολη νίκη (13/10, 5-1). Δείτε όλα τα σημερινά (13/10) αποτελέσματα του Nations League.

Nations League Εθνική Νορβηγίας Εθνική Αυστρίας

Το Nations League και η ποδοσφαιρική δράση συνεχίζουν να μας κρατούν συντροφιά τα βράδια.

Όλες οι εθνικές δίνουν τις δικές τους μάχες, με στόχο να καταλάβουν την πρωτιά των ομίλων τους. Η Αυστρία έπιασε στην κορυφή του ομίλου της τη Νορβηγία, την οποία, κέρδισε με 5-1!

Φυσικά, σήμερα (13/10) μπήκε ξανά στη μάχη και η Εθνική μας ομάδα. Η Ελλάδα παρέμεινε στην πρώτη θέση, μετά τη νίκη της επί της Ιρλανδίας (13/10, 2-0), ενώ την καταδιώκει η Αγγλία!

Αυστρία – Νορβηγία

H Aυστρία μπήκε από την αρχή με το πόδι πατημένο στο… γκάζι. Οι γηπεδούχοι μόλις στο 8ο λεπτό πήραν κεφάλι στο σκορ, έπειτα από μία «ρουκέτα» του Αρναούτοβιτς!

Η Νορβηγία κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Στο 38’ ο Σόρλοθ εκμεταλεύτηκε μία πολύ καλή εκτέλεση φάουλ και με κεφαλιά έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Στο δεύτερο μέρος όλα άλλαξαν. Οι Αυστριακοί ανέβασαν ταχύτητα και με τέσσερα γκολ έβαλαν «τέλος» στα όνειρα των Σκανδιναβών.

Αρχικά ο Αρανούτοβιτς στο 49ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματά του, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Μόλις, εννέα λεπτά αργότερα ο Σμιντ εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Λίνχαρτ πήδηξε ανενόχλητος, κάνοντας με κεφαλιά το 3-1.

Στο 62’ η άμυνα της παρέας του Χάαλαντ, για ακόμα μία φορά δεν αντέδρασε σωστά. Ο Πος ήταν ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι και έβαλε ένα πολύ εύκολο γκολ.

Στο 71’ η Αυστρία «χτύπησε» ξανά. Ο Σάμπιτσερ έκανε μία σέντρα-σουτ από τα αριστερά ο Γκρέγκοριτς βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και από κοντά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Αναλυτικά, όλα τα αποτελέσματα από τους σημερινούς (13/10) αγώνες του Nations League: