Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > ΔΙΕΘΝΗ > ΚΟΣΜΟΣ > Nations League: Ηγέτης Ρονάλντο οδήγησε την Πορτογαλία στη νίκη – Στο τέλος η Ισπανία, τη Δανία!

Εκπληκτικός Ρονάλντο έδωσε τη νίκη στην Πορτογαλία, στο τέλος η Ισπανία τη Δανία. Δείτε όλα τα αποτελέσματα του Nations League, από τους σημερινούς (12/10) αγώνες.

Nations League Εθνική Πορτογαλίας Εθνική Πολωνίας Εθνική Ισπανίας Εθνική Δανίας

Γεμάτο ήταν για ακόμα μία φορά το ποδοσφαιρικό πρόγραμμα στο UEFA Nations League.

Γκολ, εκπλήξεις και φοβερές στιγμές. Αυτά παρακολουθήσαμε στους σημερινούς (12/10) αγώνες.

Η Πορτογαλία με μπροστάρη τον Κριστιάνο Ρονάλντο κέρδισε (1-3) την Πολωνία, ενώ η Ισπανία επικράτησε (1-0) στο τέλος της Δανίας.

Την ίδια ώρα που η Κύπρος δέχτηκε «βαριά» ήττα απέναντι στη Ρουμανία (0-3).

Ισπανία – Δανία

Η Δανία ταξίδεψε στην Ισπανία, για να αντιμετωπίσει τους Πρωταθλητές Ευρώπης.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να χάνουν τεράστια ευκαιρία να προηγηθούν στο 3ο λεπτό.

Ο Ντόλμπεργκ έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, αλλά ο Ράγια του είπε «όχι».

Οι Ισπανοί αν και ξεκίνησαν… μουδιασμένα την αναμέτρηση κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχό της.

Ωστόσο, η Δανία ήταν αυτή που έφτανε πιο εύκολα στην περιοχή του Ράγια, που χρειάστηκε να επέμβει σε πολλές περιπτώσεις.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου ήρθε στο 45’ από τον Γιαμάλ, ο οποίος, δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 62’ ο Μοράτα έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, αλλά ο Σμάιχελ κατάφερε να αποσοβήσει τον κίνδυνο.

Η πίεση της ομάδας του Λουίς ντε λα Φουέντε κατάφερε να αποφέρει καρπούς στο 79ο λεπτό. Το σουτ του Θουμπιμέντι κόντραρε στον Χόιμπιερ, ξεγέλασε τον Σμάιχελ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Κάπως έτσι, η Ισπανία πήρε μία δίκαια νίκη, απέναντι στη Δανία.

Πολωνία – Πορτογαλία

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν σταματάει να σκοράρει και να ηγείται της Πορτογαλίας. Στο 11’ είχε δοκάρι και λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ.

Ο Μπερνάρντο Σίλβα έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του στο 26′, μετά από ασίστ του Μπρούνο Φερνάντες.

Στο 37’ μετά από ενέργεια του Λεάο που βρήκε στο δοκάρι ο Ρονάλντο έκανε το 0-2 και έβαλε και τη δικιά του υπογραφή στην αναμέτρηση.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φάσεις έγιναν πιο λίγες και οι δύο ομάδες έδειχναν να συμβιβάζονται με το αποτέλεσμα.

Ωστόσο, η Πολωνία μπήκε ξανά στο παιχνίδι. Στο 78’ ο Ζιελίνσκι μπήκε στην περιοχή και με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, αλλά ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος τους.

Στο 89′ τελείωσαν όλα με τον Μπένταρεκ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της δικιάς του εστίας. Μεγάλη νίκη για την Πορτογαλία στην έδρα της Πολωνίας.

Αναλυτικά, όλα τα αποτελέσματα από τους σημερινούς (12/10) αγώνες του Nations League: