Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > ΔΙΕΘΝΗ > ΙΣΠΑΝΙΑ > «Τεσσάρα» να την θυμάται η Ρεάλ και ο… Γιαμάλ: Το ρεκόρ «μένει» στην Μπαρτσελόνα!

«Τεσσάρα» να την θυμάται η Ρεάλ και ο… Γιαμάλ: Το ρεκόρ «μένει» στην Μπαρτσελόνα!

Σερί ήταν και… πάει. Η απίθανη Μπαρτσελόνα του Χάσνι Φλικ έβαλε «στοπ» στη Ρεάλ (26/10, 0-4) και κράτησε απαραβίαστο ένα δικό της ρεκόρ!

Μπαρτσελόνα Ρεάλ Μαδρίτης

Η Μπαρτσελόνα του Χάσνι Φλικ «τρελαίνει» κόσμο. Κέρδισε και τη Ρεάλ Μαδρίτης στην έδρα της (26/10, 0-4) και έδειξε πως δεν αστιεύεται.

Ένα «Clasico» διαφορετικό από τα άλλα, καθώς η «βασίλισσα» κυνηγούσε ένα ρεκόρ που μόνο η Μπαρτσελόνα είχε καταφέρει!

Οι Μαδριλένοι είχαν 42 αγώνες αήττητους στη La Liga και ευελπιστούσαν να γίνουν 43. Ωστόσο, οι Καταλανοί παρέμειναν η μοναδική ομάδα που έφτασε σε αυτόν τον αριθμό!

Πολλές ευκαιρίες χωρίς γκολ

Το ντέρμπι ξεκίνησε με πολύ ένταση και ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές. Στο 23’ ο Βινίσιους έχασε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.

Επτά λεπτά αργότερα ο Εμπαπέ σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε έπειτα από παρέμβαση του VAR για οφσάιντ. Πολύ απειλητική η Ρεάλ καθόλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, ενώ η Μπαρτσελόνα «χτύπαγε» στις αντεπιθέσεις.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν σκόραρε και πήγαμε στα αποδυτήρια με το 0-0.

Show Μπαρτσελόνα, Λεβαντόφσκι και ο… Γιαμάλ

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Καταλανοί πήραν πρωτοβουλίες και… έκρυψαν την μπάλα.

Μέσα σε δύο λεπτά πήραν προβάδισμα δύο γκολ! Αρχικά, στο 54’ και μετά στο 56’ ο Λεβαντόφσκι σκόραρε και ουσιαστικά «τελείωσε» τον αγώνα.

Από εκείνο το λεπτό και έπειτα, κάθε επίθεση των φιλοξενούμενων «μύριζε» γκολ. Ο Λεβαντόφσκι χαράμισε πολύ σημαντικές ευκαιρίες για να κάνει το 0-3.

Εν τέλει το γκολ ήρθε στο 77’ με τον Γιαμάλ. Ο νεαρός ποδοαφαιριστής με ένα «κεραυνό» έγινε ο νεότερος που σκοράρει ποτέ σε «Clasico»!

Από τον χορό δεν θα μπορούσε να λείπει και ο Ραφίνια. Ο Βραζιλιάνος με ένα απίθανο πλασέ έκανε το 0-4 στο 85’!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ρεάλ Μαδρίτης (Κ. Αντσελότι): Λούνιν, Λούκας, Μιλιτάο, Ρίντιγκερ, Μεντί (86’ Γκαρθία), Μπέλιγχαμ, Βαλβέρδε, Τσουαμενί (63’ Μόντριτς), Καμαβινγκά (77’ Ντίας), Εμπαπέ, Βινίσιους

Μπαρτσελόνα (Χ. Φλικ): Πένια, Κουρμπάσι, Μπάλντε, Μαρτίνες, Κουντέ, Πέδρι (87’ Γκάβι), Ραφίνια, Φέρμιν (46’ Ντε Γιονγκ), Κασάδο (65’ Όλμο), Γιαμάλ, Λεβαντόφσκι