Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > ΔΙΕΘΝΗ > ΓΕΡΜΑΝΙΑ > Ανατροπή της Λεβερκούζεν (2-1) απέναντι στην Άιντραχτ – Τι έζησε για πρώτη φορά στην καριέρα του ο Μπόνιφεϊς;

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν κατάφερε να κερδίσει τον αγώνα απέναντι στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης με ανατροπή (19/10, 2-1). Σε ένα ματς που ο Μπόνιφεϊς τα… έζησε όλα!

Μπάγερ Λεβερκούζεν Άιντραχτ Φρανκφούρτης

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν αν και έμεινε πίσω στο σκορ κατάφερε να κερδίσει (19/10, 2-1) στην έδρα της, την Άιντραχτ Φρανφούρτης, για την 7η αγωνιστική της Bundesliga.

Χαμένο πέναλτι, γκολ νίκης και μία στιγμή που ζει για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Όλα αυτά έπρεπε να διαχειριστεί στην αναμέτρηση ο Βίκτορ Μπόνιφεϊς!

Το… έζησε και αυτό ο Μπόνιφεϊς

Ένα πανέμορφο ημίχρονο μας χάρισαν οι δύο ομάδες.

Στο 9ο λεπτό ο διαιτητής της αναμέτρησης και μετά από παρέμβαση του VAR έδειξε το σημείο του πέναλτι για τη Λεβερκούζεν. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπόνιφεϊς. Ο Νιγηριανός επιθετικός δεν μας έχει συνηθίσει σε χαμένες εκτελέσεις.

Για την ακρίβεια, δεν είχε αστοχήσει ποτέ σε εννέα περιπτώσεις

Ο Τραπ επέλεξε σωστά και κράτησε το μηδέν για την ομάδα του.

Το προβάδισμα η Άιντραχτ

Μόλις τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν μία μεγάλη ευκαιρία. Ο Μαρμούς με ένα σουτ-κεραυνό έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Ωστόσο, στο 16’ στάθηκε πιο τυχερός. Ο Αιγύπτιος κέρδισε πέναλτι και εκτέλεσε σωστά για να κάνει το 0-1.

Στο 25’ ήρθε και η απάντηση της ομάδας του Αλόνσο. Οι παίκτες της Λεβερκούζεν συνεργάστηκαν πανέμορφα και ο Άντριχ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 44’ λίγο έλειψε να έχουμε εκ νέου προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους. Ο Εκιτίκιε με ένα φανταστικό σουτ έκανε το 1-2, αλλά ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Τη… λύτρωσε ο Μπόνιφεϊς

Οι «ασπιρίνες» μπήκαν ακόμα πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 63’ ο Άντριχ με σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής σημάδεψε το δεξί δοκάρι.

Η ανατροπή ήρθε στο  72’. Ο Βιρτς, που πέρασε ως αλλαγή, έκανε τη σέντρα από τα δεξιά. Ο Τραπ έκανε λάθος, και ο Μπόνιφεϊς πήρε εκδίκηση για το χαμένο πέναλτι.

Στο 90′ είδαμε μία από τις πιο περίεργες φάσεις. Ο Χραντέτσκι έδιωξε, η μπάλα κόντραρε στον Τα και λίγο έλειψε να έχουμε αυτογκόλ!

Κάπως έτσι, οι πρωταθλητές Γερμανίας επέστρεψαν στις νίκες, μετά την «γκέλα» της τελευταίας αγωνιστικής.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λεβερκούζεν (Τ. Αλόνσο): Χραντέτσκι, Έντμποντ, Τα,  Χινκαπι, Φιρμπονγκ (80’ Τέλα), Τζάκα, Άντριτς, Γκριμάλντο, Αντλί (64’ Γκαρθία), Τεριέ (64’ Βιρτς), Μπόνιφεϊς (80’ Σικ)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (N. Τοπμέλερ): Τραπ, Κρίστενσεν, Ρόμπιν, Άρθουρ, Ενκουλού (82’ Ουζούν), Ντίνα Εντιμπέ (70’ Σαϊμπί), Τούτα (79’ Σκίρι), Λάρσον (79’ Νταχούντ), Γκέτσε (70’ Μπαγιόμπα), Μάρμους, Εκιτίκ