Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > ΔΙΕΘΝΗ > ΓΑΛΛΙΑ > Εύκολη νίκη της Παρί: Κέρδισε το Στρασβούργο (4-2) και τον… Μαγιούλου!

Εύκολη νίκη της Παρί: Κέρδισε το Στρασβούργο (4-2) και τον… Μαγιούλου!

Η Παρί Σεν Ζερμέν δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στο Στρασβούργο (19/10, 4-2) και έφτασε σε μία εύκολη επικράτηση, για την 8η αγωνιστική της Ligue 1.

Παρί Σεν Ζερμέν Στρασβούργο

«Πάτησε» ξανά στην κορυφή η Παρί Σεν Ζερμέν. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε είναι σε ισοβαθμία στην πρώτη θέση της Ligue 1, μετά από τη νίκη με το Στρασβούργο (19/10, 4-2).

Μεγάλη εμφάνιση από τον 18χρονο Μαγιούλου, που πέτυχε το πρώτο γκολ της καριέρας του στο γαλλικό πρωτάθλημα!

Ποιος είναι ο Μαγιούλου;

Το πρώτο γκολ της Παρί Σεν Ζερμέν είχε την υπογραφή του Μαγιούλου. Ο 18χρονος σκόραρε για πρώτη φορά στην καριέρα του στη Ligue 1, με ένα σουτ-κεραυνό. Ο νεαρός μέσος είναι στις ακαδημίες του συλλόγου από το 2021.

Ο Γάλλος ποδοσφαιριστής δεν είναι η πρώτη φορά που βρίσκει δίχτυα σε επαγγελματικό επίπεδο. Μιας και είχε δει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ τον περασμένο Γενάρη, σε έναν αγώνα Κυπέλλου.

Ωστόσο, ο Λουίς Ενρίκε του έδωσε για πρώτη φορά φανέλα βασικού τη φετινή σεζόν και αυτός δεν τον απογοήτευσε.

Το… καθάρισε ο Μπαρκολά

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τους Παριζιάνους να έχουν το πάνω χέρι, αλλά περιορίστηκαν στο ένα γκολ που έβαλαν στο 18ο λεπτό.

Στο 47’ ο Ασένσιο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και έδειχνε να τελειώνει την υπόθεση-νίκη.

Μόλις, 11’ λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να βρουν απάντηση. Ο Μάρα μείωσε σε 2-1 και έβαλε πίεση στην Παρί.

Ωστόσο, στα επόμενα λεπτά ήταν καταπληκτική. Στο 66’ ο Μπαρκολά πήρε πάσα από τον Πάτσο και εκτέλεσε σωστά για το 3-1. Μάλιστα, ένα λεπτό αργότερα είχαμε και πάλι γκολ. Όμως, αυτή τη φορά ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στο 90′ ο Λι πρόσθεσε και αυτός την υπογραφή του στον αγώνα. Ο Νοτιοκορεάτης, που πέρασε ως αλλαγή, έκανε το 4-1. Ωστόσο, δεν σταμάτησε εκεί ο δείκτης του σκορ. Το Στρασβούργο στις καθυστρήσεις μπόρεσε και μείωσε σε 4-2, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παρί Σεν Ζερμέν (Λ. Ενρίκε): Ντοναρούμα, Εμερί, Σκρίνιαρ, Πάτσο, Μπεράλντο, Μαγιούλου (67′ Ρουίθ), Βιτίνια, Νέβες, Ντουέ, Ασένσιο (59’ Λι), Μπαρκολά (82′ Μπαγιέ)

Στρασβούργο (Λ. Ροσενιόρ): Πέτροβιτς, Σενάγια (46’ Σο), Σιλά, Σαρ, Μορέιρα, Σάντος, Μπάνγκα (75′ Λεμαρεχάλ), Μπάβγκα (81′ Ουατάρα), Νανάσι (88′ Ντιονγκού), Ντιαρά, Εμενγκά (46’ Μάρα)