Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > ΔΙΕΘΝΗ > ΑΓΓΛΙΑ > Την έσωσαν οι αμυντικοί της: Νίκη της Σίτι με buzzer beater Στόουνς και… πρωτιά Γκβάρντιολ!

Η Μάντσεστερ Σίτι πίεσε και κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στη Γουλβς (20/10, 1-2), με buzzer beater γκολ του Στόουνς!

Μάντσεστερ Σίτι Γουλβς

Τα… βρήκε σκούρα απέναντι στη Γουλβς η Μάντσεστερ Σίτι (20/10, 1-2), αλλά πήρε τη νίκη με buzzer beater, για την 8η αγωνιστική της Premier League.

Οι «λύκοι» έχασαν από τα χέρια τους τον βαθμό της ισοπαλίας στο 90+5! Ταυτόχρονα, παραλίγο να… χαλάσουν τη σημασία του γκολ του Γκβάρντιολ!

Γκολ με το… καλημέρα

Μόλις στο 7ο λεπτό, ο Σεμέδο με μία μπαλιά-ξυραφιά βρήκε τον Λάρσεν και έκανε το 1-0 για τη Γουλβς! Στο 19’ οι «λύκοι» έχασαν τεράστια ευκαιρία για γκολ.

Ο Σεμέδο βγήκε μόνος του απέναντι στον Έντερσον, αλλά ο Πορτογάλος δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά.

Η Σίτι είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά η Γουλβς ήταν αυτή που απειλούσε συνεχώς.

Ο Γκβάρντιολ «αντέγραψε» τον Χάαλαντ

Στο 33’ κατάφερε να ισοφαρίσει η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα. Ο Γκβάρντιολ με ένα φανταστικό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» του Σα.

Αυτό ήταν το έκτο τέρμα του Κροάτη μέσα στο 2024. Και πλέον δεσπόζει στην πρώτη θέση με τα περισσότερα γκολ από αμυντικό στην Premier League. Αφήνοντας στη δεύτερη θέση τους Σαρ και Γκάμπριελ (5).

Εκπληκτικές επεμβάσεις του Σα και buzzer beater

Στη συνέχεια του ημιχρόνου οι «πολίτες» συνέχιζαν να πιέζουν, αλλά ο Ζοσέ Σα ήταν πάντα στην κατάλληλη θέση.

Η Σίτι στα εναπομείναντα λεπτά αν και βρισκόταν κοντά στην περιοχή των αντιπάλων της, δεν μπορούσε να βρει καλές ευκαιρίες.

Η «λύτρωση» για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 90+5, με τον Στόουνς να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Γουλβς (O’ Νιλ): Σα, Μπουένο, Ντόουσον, Τ. Γκόμες, Σεμέδο, Ζ. Γκόμες, Αντρέ, Λεμινά, Νούρι, Κούνια, Λάρσεν

Μάντσεστερ Σίτι (Π. Γκουαρδιόλα): Έντεσρον, Λιούις, Στόουνς, Ντίας, Γκβάρτνιολ, Κόβατσιτς, Σαβίνιο, Σίλβα, Γκιντογκάν, Ντοκού, Χάλαντ