Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > ΔΙΕΘΝΗ > ΑΓΓΛΙΑ > «Θα είναι… μοιραίο για τον Τεν Χαγκ;»: Ισοπαλία της Γιουνάιτεντ (0-0) απέναντι στην Άστον Βίλα!

«Άσφαιρες» έμειναν Άστον Βίλα και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με τις δύο ομάδες να έχουν ελάχιστες φάσεις καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα!

Άστον Βίλα Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Άστον Βίλα και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έμειναν «κολλημένες» στο μηδέν, για την 7η αγωνιστική της Premier League.

Πολλά δημοσιεύματα, ανέφεραν πως αν ο Έρικ Τεν Χαγκ δεν κατάφερνε να φτάσει στη νίκη θα αποτελέσει παρελθόν από τον πάγκο της Γιουνάιτεντ.

Μένει να φανεί, αν οι ιθύνοντες των «κόκκινων διαβόλων» θα συνεχίσουν τη συνεργασία τους, ή αν θα υπάρξει «διαζύγιο» ανάμεσα στις δύο πλευρές.

«Άσφαιρες» οι ομάδες σε ημίχρονο με ελάχιστες φάσεις

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ δυναμικά την αναμέτρηση και μόλις στο 5ο λεπτό είχαμε την πρώτη καλή ευκαιρία.

Ο Ράσφορντ έκλεψε την μπάλα από τον Κας, σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Μαρτίνες του είπε «όχι».

Τρία λεπτά αργότερα η Βίλα «χτύπησε» για πρώτη φορά. Ο Ρότζερς ελίχθηκε μέσα στην περιοχή, πάσαρε στο Γουότκινς και εκείνος σούταρε, με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ.

Αυτές ήταν και οι δύο σημαντικότερες ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου. Χωρίς να βλέπουμε το θέαμα που θα περιμέναμε.

Δοκάρι του Φερνάντες και «τρελό» φινάλε

Μετά το πολύ κακό πρώτο μισό της αναμέτρησης, η Γιουνάιτεντ βγήκε πιο αποφασισμένη από τα αποδυτήρια.

Στο 49′ ο Ράσφορντ λίγο έλειψε να σκοράρει με δυνατό σουτ από τα όρια της περιοχής, αλλά ο Μαρτίνες έδιωξε σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι κυριαρχούσαν για τα εναπομείναντα λεπτά, αλλά δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν φάσεις, που θα τους έβαζαν μπροστά στο σκορ.

Στο 68′ λίγο έλειψε να έχουμε το πρώτο γκολ της αναμέτρησης. Ο Μπρούνο Φερνάντες με μία καταπληκτική εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

Για να δούμε ακόμα μία τόσο επικίνδυνη φάση θα έπρεπε να περιμένουμε μέχρι το τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Φίλοτζεν έφτασε μία… ανάσα από το να βρει δίχτυα, αφού το σουτ του κόντραρε στην πλάτη του Νταλότ και κατέληξε άουτ!

Μάλιστα, στην αντεπίθεση οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να φτιάξουν προϋποθέσεις για γκολ, αλλά η τελική πάσα του Γκαρνάτσο δεν ήταν καλή.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άστον Βίλα (Ο. Έμερι): Μαρτίνες, Κας, Κόνσα (11′ Κάρλος), Τόρες, Ντίνιε (84′ Μάατσεν), Φίλοτζεν, Μπάρκλεϊ, Τίλεμανς, Μπέιλι (64′ Ντουράν), Ρότζερς, Γουότκινς

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ε. Τεν Χαγκ): Ονάνα, Μαζράουι (46′ Λίντελοφ), Μαγκουάιρ (46΄ Ντε Λιχτ), Τζόουνς, Νταλότ, Μέινου (84′ Κασεμίρο), Έρικσεν, Φερνάντες, Γκαρνάτσο, Χόιλουντ (64′ Ζίρκζεϊ), Ράσφορντ (64′ Άντονι)