Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > ΔΙΕΘΝΗ > ΑΓΓΛΙΑ > Αγχώθηκε, αλλά πήρε το «τρίποντο» η Σίτι: Νίκη με 3-2 επί της Φούλαμ με καταπληκτικό Κόβασιτς!

Αγχώθηκε, αλλά έφυγε νικήτρια η Μάντσεστερ Σίτι από την αναμέτρηση με τη Φούλαμ (3-2), έχοντας σε τρομερή κατάσταση τον Κόβασιτς!

Μάντσεστερ Σίτι Φούλαμ

Η Φούλαμ πάλεψε μέχρι το τελευταίο λεπτό τον αγώνα απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι (3-2), αλλά οι «πολίτες» είχαν τον… Κόβασιτς!

Mε δύο γκολ του Κροάτη πήραν το «τρίποντο» και συνεχίζουν το κυνήγι της πρωτοπόρας Λίβερπουλ στην Premier League.

Χαμένες ευκαιρίες για τη Φούλαμ το γκολ της ισοφάρισης η Σίτι

Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα να έχει την μπάλα στα πόδια της, αλλά να μην απειλεί την εστία του Λένο.

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι ήρθε στο 25ο λεπτό, όταν ο Μπερνάντο Σίλβα βρήκε υπέροχα τον Γκιντογκάν και αυτός έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα ήρθε το γκολ της Φούλαμ, με τον Αντρέας Περέιρα να εκμεταλλεύεται την αδράνεια στην άμυνα των «πολιτών» και να γράφει το 0-1.

Στο 29′ ο Τραορέ λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Υποδέχτηκε την μπάλα στα όρια της μικρής περιοχής, αλλά την έστειλε ψηλά άουτ.

Η Σίτι «τιμώρησε» τις χαμένες ευκαιρίες των φιλοξενούμενων. Στο 32′ ο Κόβασιτς με σουτ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε για τους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα… πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-1.

Το γύρισε ο Κόβασιτς το… καθάρισε ο Ντοκού

Δύο λεπτά από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου χρειάστηκαν για τη Σίτι για να γυρίσει τον αγώνα. Και πάλι ο Κόβασιτς. Πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Στο 60΄ο Φόντεν βρήκε ελεύθερο χώρο από καλή θέση σούταρε, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Λίγο πριν την συμπλήρωση των 70′ λεπτών ο Τραορέ βρέθηκε στην περιοχή, πέρασε δύο αμυντικούς, δοκίμασε το πόδι του, αλλά ο Έντερσον του είπε «όχι».

Στο 82′ ο Ντοκού με ένα υπέρχο γκολ έδειχνε να… καθαρίζει την αναμέτρηση, αλλά η Φούλαμ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη.

Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση της κανονικής διάρκειας ο Μουνίθ μείωσε σε 3-2 και έδωσε ενδιαφέρον ξανά στην αναμέτρηση.

Ωστόσο, η ομάδα του Γκουαρδιόλα κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα, απέναντι στην αξιόμαχη Φούλαμ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μάντσεστερ Σίτι (Π. Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Λούις, Ακάνζι (62′ Γουόκερ), Ντίας, Γκβάρντιολ, Κόβασιτς, Γκιντογκάνν (89′ Νούνες), Σίλβα, Φόντεν (78′ Στόουνς), Γρίλις (62′ Ντοκού), Χάαλαντ

Φούλαμ (Μ. Σίλβα): Λένο, Ιγουόμπι (Νέλσον), Τετέ (77′ Καστάνιε), Άντερσεν, Μπάσεϊ, Ρόμπινσον, Περέιρα (65′ Σμιθ Ρόου), Μπέργκε (69′ Κέρνεϊ), Λούκιτς, Τραορέ, Χιμένεθ (77′ Μουνίθ)