Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > CONFERENCE LEAGUE > Ούτε ο Παναθηναϊκός «χάλασε» το σερί της Τσέλσι: Αήττητη ξανά κόντρα σε ελληνική ομάδα

H Τσέλσι συνέχισε την απίθανη παράδοσή της κόντρα στις ελληνικές ομάδες και έφυγε νικήτρια από την αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό (24/10, 1-4).

Παναθηναϊκός Τσέλσι

Σε ένα ματς με πολύ πάθος και ένταση ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε απέναντι στην Τσέλσι (24/10, 1-4).

Οι «πράσινοι», μετά και το τέλος της 2ης αγωνιστικής της League Phase έχουν έναν βαθμό και θα πρέπει να προσέχουν στις επόμενες αναμετρήσεις.

Από την άλλη, οι Άγγλοι συνέχισαν το εξαιρετικό σερί που έχουν κόντρα σε ελληνικές ομάδες και πλέον μετρούν πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες.

Γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός μπήκε… φουριόζος στον αγώνα. Μόλις στο δεύτερο λεπτό, ο Γεντβάι, απείλησε την εστία της Τσέλσι. Ο Κροάτης έπιασε μία κεφαλιά, αλλά ο Γιόργκεσεν κατάφερε με εντυπωσιακή επέμβαση να απομακρύνει.

Η ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο συνέχισε να πιέζει, αλλά η Τσέλσι βρήκε το γκολ. Στο 22’ ο Φέλιξ συνεργάστηκε άψογα με τον Μούντρικ και άνοιξε το σκορ.

Η Τσέλσι τότε πήρε τα… ηνία της αναμέτρησης, αλλά μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου δεν μπόρεσε να βρει κάποιο γκολ.

«Πάτησε» το γκάζι στο δεύτερο η Τσέλσι

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μαρέσκα «πάτησε» το πόδι στο γκάζι και πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης.

Μόλις στο 49ο λεπτό ο Μούντρικ με κεφαλιά έκανε το 0-2 και για πρώτη φορά στην καριέρα του στο Λονδίνο είχε γκολ και ασίστ σε έναν αγώνα.

Έξι λεπτά αργότερα, το σουτ του Φέλιξ κόντραρε και αυτό κατέληξε στα δίχτυα του Ντραγκόφσκι. Ωστόσο, η Τσέλσι είχε και συνέχεια. Στο 57΄κέρδισε πέναλτι για χέρι του Μαντσίνι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ενκουκού, που δεν αστόχησε.

Ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να βρει ένα γκολ. Στο 69’ ο Τετέ βρήκε τον Βαγιαννίδη, εκείνος γύρισε την μπάλα και ο Πελίστρι σκόραρε σε κενή εστία.

Η ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο πίεσε παραπάνω στα εναπομείναντα λεπτά, καθώς κάθε γκολ παίζει ρόλο στη League Phase. Ωστόσο, η άμυνα των Άγγλων κατάφερε να πει «όχι» σε όλες τις ευκαιρίες της ελληνικής ομάδας.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Ν. Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Σένκεφελντ, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς (60’ Βαγιαννίδης), Κώτσιρας, Τσέριν, Μακσίμοβιτς, Ουναχί (80’ Μπακασέτας), Πελίστρι (70’ Τζούρισιτς), Μαντσίνι (60’ Τετέ), Γερεμέγεφ (70’ Σπόραρ)

Τσέλσι (Ε. Μαρέσκα): Γιόργκενσεν, Βέιγκα, Ντισασί, Μπαντιασίλε, Κουκουρέγια, Νέτο, Φερνάντες (71’ Κασαντέι), Ντιούσμπερι-Χολ (76’ Τσουκουαμέκα), Μούντρικ, Φέλιξ (61’ Τζορτζ), Ενκουκού (61’ Γκουιού)