Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > ΔΙΕΘΝΗ > ΙΣΠΑΝΙΑ > Μόνη στην κορυφή με «τριπλό» Λεβαντόφσκι: Νίκη της Μπαρτσελόνα (0-3) απέναντι στην Αλαβές!

Τι άλλο να κάνει ο Λεβαντόφσκι; Σκόραρε τρία γκολ σε 25′ λεπτά και έδωσε τη νίκη στην Μπαρτσελόνα απέναντι στην Αλαβές (0-3)!

Μπαρτσελόνα Αλαβές

Η Μπαρτσελόνα δεν αντιμετώπισε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα στην έδρα της Αλαβές. Οι Καταλανοί επικράτησαν με 3-0 με τον Λεβαντόφσκι να σκοράρει χατ-τρικ σε 25′ λεπτά!

Μία νίκη που έφερε το σύνολο του Χάνσι Φλικ στη μοναξιά της πρώτης θέσης στη La Liga.

Τρομέρος Λεβαντόφσκι με χατ-τρικ σε 25′ λεπτά

H Μπαρτσελόνα μπήκε στην αναμέτρηση με το πόδι πατημένο στο… γκάζι και μόλις στο 7ο λεπτό άνοιξε το σκορ, με κεφαλιά του Λεβαντόφσκι.

Ο χορός των γκολ συνεχίστηκε και ο Πολωνός διπλασίασε τα τέρματά του στο 23′, έπειτα από ασίστ του Ραφίνια.

Δύο λεπτά αργότερα ο φορ της Μπάρτσα λίγο έλειψε να κάνει χατ-τρικ, με τον Σιβέρα να του λέει «όχι».

Εν τέλει, τα κατάφερε στο 32′, σκοράροντας το 12o γκολ σε 11 αναμετρήσεις!

Στο 45′ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Το 0-3 ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, με τους «μπλαουγκράνα» να… καθαρίζουν από νωρίς το ματς.

Το πάλεψε η Αλαβές, αλλά ήταν ανώτερη η Μπαρτσελόνα

Η Αλαβές παρά το σκορ δεν τα παράτησε και στο δεύτερο μισό προσπάθησε να προκαλέσει προβλήματα στους φιλοξενούμενους.

Στο 50′ λίγο έλειψε να έχουμε τη μείωση του σκορ, μετά από προσπάθεια του Μαρτίνεθ, που σταμάτησε στο δοκάρι.

Στη συμπλήρωση των 75′ λεπτών αγώνα οι Καταλανοί έφτασαν πολύ κοντά στο τέταρτο γκολ τους.

Αρχικά, ο Σιβέρα απέκρουσε σουτ του Άνσου Φάτι, ενώ στην επαναφορά ο τερματοφύλακας της Αλαβές απέκρουσε εκ νέου και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90′ λεπτών ο Μουρίνιο σκόραρε, αλλά και πάλι δεν μέτρησε το γκολ, μετά από υπόδειξη για οφσάιντ.

Και κάπως έτσι, ο Πένα κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μπαρτσελόνα (Χ. Φλικ): Πένα, Κουμπαρσί, Μπαλντέ (81′ Ντε Γιονγκ), Ι. Μαρτίνες (81′ Μαρτίν), Τόρες (5′ Γκαρθία), Πέδρι, Φορτ (67′ Κουντέ), Κασάδο, Γιαμάλ (67′ Φάτι), Ραφίνια, Λεβαντόφσκι

Αλαβές (Λ. Γκαρθία): Σιβέρα, Τενάλια (46′ Ντιαρά), Μουρίνιο, Αμπκάρ (67′ Πίκα), Σάντσεθ, Γκεβάρα, Μπλάνκο, Βιθέντε, Ρίμπας, Στόιτσκοφ (57′ Κονεσί), Μαρτίνεθ (57′ Κ. Γκαρθία)