Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > STOIXIMAN SUPER LEAGUE > Ο Ατρόμητος κράτησε το αήττητο απέναντι στην Athens Kallithea, που παραμένει χωρίς νίκη

Ο Ατρόμητος κράτησε το αήττητο απέναντι στην Athens Kallithea, που παραμένει χωρίς νίκη

Ο Ατρόμητος πανηγύρισε τη νίκη απέναντι στην Athens Kallithea (27/10, 0-3), για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Super League, διευρύνωντας το αήττητο σερί του κόντρα στην ομάδα του Μάσιμο Ντονάτι.

Athens Kallithea Ατρόμητος

Ένα σκληρό ματς, με πολλά μαρκαρίσματα και ένταση παρακολουθήσαμε ανάμεσα σε Athens Kallithea και Ατρόμητο (27/10, 0-3), για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Super League. Η ομάδα του Περιστερίου κέρδισε με 3-0.

Κάπως έτσι, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να μετρούν μόνο νίκες σε επίπεδο Α’ Εθνικής, απέναντι στην ομάδα του Μάσιμο Ντονάτι.

Συγκεκριμένα, αυτή ήταν η τρίτη επικράτηση του Ατρομήτου, αφού είχαν προηγηθεί οι δύο τη σεζόν 2005-06. Φυσικά, οι δύο σύλλογοι έχουν ξαναπαίξει και σε άλλες διοργανώσεις, αλλά τα αποτέλεσμα ήταν διαφορετικά.

Ένα ημίχρονο με τα… όλα του

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν πολύ δυνατά. Σκληρά μαρκαρίσματα στον χώρο του κέντρου και μέχρι το 19’ είχαμε δει δύο κίτρινες κάρτες.

Στο 16’ η Athens Kallithea «φώναξε» για πέναλτι, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει την δείχνει την άσπρη βούλα.

O VAR κάλεσε τον Πολυχρόνη να εξετάσει ο ίδιος τη φάση. Και μετά το on field review άλλαξε την απόφασή του.

Το παιχνίδι απέκτησε ένα γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να μας χαρίζουν ένα «χορταστικό» ημίχρονο.

Στο 35’ ο Ατρόμητος έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει προβάδισμα. Ο Ουάρντα έκανε τη σέντρα ο Γιουμπιτάνα γύρισε με κεφαλιά, αλλά η άμυνα των γηπεδούχων απομάκρυνε σε κόρνερ.

Από το οποίο, οι Περιστεριώτες πέτυχαν γκολ, αλλά ο Μανσούρ ήταν εκτεθειμένος.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή της Athens Kallithea ήρθε στο 43’. Ο Βαλμπουενά έκανε τη σέντρα και ο Χάνουσεκ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Στο 45’ ο Ατρόμητος πήρε αυτό που… έψαχνε από την αρχή του αγώνα. Ο Μανσούρ με μία άπιαστη κεφαλιά άφησε άγαλμα τον Μπαραγκάν και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο 45+2’ η ομάδα του Μάσιμο Ντονάτι ήταν ξανά άτυχη. Μετά από μία πολιορκία στην άμυνα των αντιπάλων τους ο Ισιμάτ Μιρίν πέτυχε ξανά το δοκάρι.

Γκολ με το… καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο

Με το… καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ατρόμητος έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία. Στο 50’ ο Μίχορλ έβγαλε σε τετ α τετ τον Γιουμπιτάνα, αλλά αυτός δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στη συμπλήρωση 53’ λεπτών αγώνα ο Κίνι έκανε μία βαθιά ο Τσιγγάρας κατέβασε υπέροχα, απέφυγε τον Μουτίνιο και έδωσε «αέρα» δύο γκολ στην ομάδα του.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο ρυθμός έπεσε, με τον Ατρόμητο να μην αφήνει χώρους. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι έφταναν πολλές φορές στο επιθετικό τρίτο, αλλά εκεί πάντα έβρισκαν απάντηση.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία απείλησε με αντεπιθέσεις, αλλά καμία προσπάθειά της δεν βρήκε στόχο, μέχρι λίγο πριν το τέλος. Το τελικό σκορ έγινε στις καθυστερήσεις του αγώνα, με τον Αθανασίου να κάνει το 0-3.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Athens Kallithea (Μ. Ντονάτι): Μπερναμπέ, Μεχίας (85′ Σοΐρι), Ισιμά Μιρέν, Μότοκ, Μανθάτης, Εντιαγέ, Ντιμπά (46’ Μερκάτι), Χάνουσεκ, Μουτίνιο, Βαλμπουενά, Ουλντρίκις

Ατρόμητος (Π. Γκαρσία): Χουτεσιώτης, Μουντές, Μπρόρσον, Μανσούρ, Κίνι, Ουεντραόγκο, Τσιγγάρας, Γιουμπιτάνα (70′ Αθανασίου), Μίχορλ (80′ Καραμάνης), Ουάρντα, Μπάκου (90′ Σταυρόπουλος)