Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > SUPER LEAGUE 2 > Πανιώνιος: «Κυανέρυθρο» ντεμπούτο με νίκη για Τσερίσεφ

Πανιώνιος: «Κυανέρυθρο» ντεμπούτο με νίκη για Τσερίσεφ

Ο Πανιώνιος είδε τον Ντένις Τσερίσεφ να πραγματοποιεί την πρώτη του εμφάνιση με την ομάδα.

Ακόμη μία νίκη πανηγύρισε η ομάδα του Αντώνη Νικοπολίδη. Ο Πανιώνιος επικράτησε με 2-0 του Παναργειακού  στην έδρα του για την τρίτη αγωνιστική της Super League 2. Τα γκολ της αναμέτρησης σημείωσαν ο Στούπης με τον Κολοβό, δίνοντας έτσι το δεύτερο τρίποντο της σεζόν.

Αυτό που ξεχώρισε από το παιχνίδι ήταν το ντεμπούτο του Ντένις Τσερίσεφ με την φανέλα του «Ιστορικού». Ο 33χρονος Ρώσος πέρασε ως αλλαγή στο 80ο λεπτό, κάνοντας έτσι την αρχή της πορείας του στην ομάδα.

Ο Πανιώνιος είναι ο έκτος σύλλογος στην καριέρα του με τον οποίο αγωνίζεται ο Τσερίσεφ. Στο παρελθόν έπαιξε για χάρη της Ρεάλ Μαδρίτης, της Βαλένθια, της Βιγιαρεάλ και της Σεβίλλης. Τις περασμένες δύο σεζόν βρέθηκε στην Ιταλία για χάρη της Βενέτσια με την οποία είχε σε 34 αγώνες 4 γκολ και 2 ασίστ.

Ο αγώνας

Όσον αφορά στο παιχνίδι, ο Πανιώνιος εξ αρχής ήταν κυρίαρχος στο παιχνίδι. Από τα πρώτα λεπτά έχασε μεγάλες ευκαιρίες τόσο στο 8’ όσο και στο 15’. Στο 24’ ο Πιερτζακόμι πήρε μια κεφαλιά η οποία κατέληξε άουτ, αλλά το γκολ ήρθε στο 30’.

Ο Στούπης πήρε την μπάλα, έπειτα από εκτέλεση φάουλ, και σούταρε με δύναμη για το 1-0. Στη συνέχεια ο Παναργειακός ηρέμησε λίγο τα πνεύματα και έφερε την ισορροπία στον ρυθμό του παιχνιδιού.

Το άλλο γκολ ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα και συγκεκριμένα στο τελευταίο 15λεπτο. Ο Κολοβός έφυγε στην κόντρα επίθεση (76’), νίκησε τον αντίπαλο κίπερ και έκανε το τελικό 2-0.

Από πλευράς γηπεδούχων, η ομάδα από το Άργος έμεινε με 9 παίκτες καθώς Καρέλης (86’) και Παναγιώτου (90’) αντίκρισαν δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Παναργειακός (Βαζάκας): Καραργύρης, Παναγιώτου, Σάαντο, Καρέλης, Αλιατίδης (46′ Πρίκας), Τσάνι, Τσιώλης (53′ Λαουκζέμις), Κωστικά (77′ Ντιαλό), Κουγιανπά (46′ Λύγκας), Καρντόζα (21′ λ.τ Ροκάι), Καμπράλ

Πανιώνιος (Νικοπολίδης): Γιαννακόπουλος, Αυλωνίτης (66′ λ.τ Χούστινετς), Πότση, Στούπης (66′ Ενγκουέμ), Μπούσης, Τσορνομάζ, Γκίνη, Κολοβός (80′ Τσερίσεφ), Βενάρδος, Φελίτσιο (80′ Γεμιστός), Πιερτζακόμι (56′ Διονέλλης)