Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ BETSSON > Ο Asteras AKTOR στους «16» του Κυπέλλου: Νίκη (0-1) στην παράταση απέναντι στην Καβάλα!

Ο Asteras AKTOR στους «16» του Κυπέλλου: Νίκη (0-1) στην παράταση απέναντι στην Καβάλα!

Ο Asteras AKTOR πήρε μία αγχωτική πρόκριση απέναντι στην Καβάλα και θα βρεθεί στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson.

Asteras AKTOR Καβάλα

Μετά από μία μάχη 120’ λεπτών ο Asteras AKTOR κατάφερε να πάρει το τελευταίο εισιτήριο για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson.

Μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης απέναντι στην Καβάλα, ο Τζίμας, που έστειλε την ομάδα του στην επόμενη φάση!

Το ματς

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νωθρά την αναμέτρηση, καθώς πρώτα προσπάθησαν να διασφαλίσουν την ασφάλεια στα μετόπισθεν.

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα ήρθε στο 39ο λεπτό, από μεριάς γηπεδούχων. Ο Παπαδόπουλος πήρε την μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής, εκείνος σούταρε, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Ο φωτεινός πίνακας του σκορ δεν μπόρεσε να αλλάξει στο πρώτο ημίχρονο και όλα πλέον θα κρινόντουσαν στο δεύτερο μέρος.

Χαμένο πέναλτι και όλα στο… μηδέν

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι απέκτησε μία… άγρια ομορφιά. Οι προπονητές των δύο συλλόγων είδαν τους παίκτες τους να πιέζουν σε κάθε φάση.

Στο 62’ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι μετά από ανατροπή του Μπαρτόλο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ρεγκίς, ο οποίος, δεν κατάφερε να κερδίσει από την άσπρη βούλα τον Αστρά!

Λίγα λεπτά αργότερα η Καβάλα έχασε τη μεγαλύτερη της ευκαιρία στον αγώνα. Ο Τσαλμούρης επωφελήθηκε από τις κόντρες και βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση για γκολ. Ωστόσο, ο Έλληνας ποδοσφαιριστής δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Τσιντώτα.

Παρά τις μεγάλες ευκαιρίες, οι ομάδες έμειναν «κολλημένες» στο μηδέν και οδηγήθηκαν στην παράταση.

Ο Τζίμας έδωσε τη λύση

Στο έξτρα ημίωρο η κούραση των ποδοσφαιριστών ήταν εμφανής, καθώς ακόμα είναι η αρχή της σεζόν.

Οι Αρκάδες κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στο 115’ με τον Τζίμα να σκοράρει και να το πανηγυρίζει έξαλλα.