Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > EUROPA LEAGUE > Ξέσπασε και… μάγεψε ο Ολυμπιακός, 3-0 την Μπράγκα, με «killer» Ελ Κααμπί!

Ξέσπασε και… μάγεψε ο Ολυμπιακός, 3-0 την Μπράγκα, με «killer» Ελ Κααμπί!

Πίεση ψηλά, εκμετάλλευση κάθε λάθους και τρεις πόντοι, τσεκ! Ο Ολυμπιακός έριξε στο «καναβάτσο» την Μπράγκα (03/10, 3-0) και πήρε την πρώτη του νίκη στο φετινό Europa League!

Ολυμπιακός Μπράγκα

Ένα… πάρτι έλαβε χώρα στο Γ. Καραϊσκάκης το βράδυ της Πέμπτης (03/10)! Ο Ολυμπιακός πίεσε ασφυκτικά την Μπράγκα, εκμεταλλεύτηκε κάθε λάθος της και την… έριξε στα σχοινιά!

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 3-0 στην δεύτερη αγωνιστική της League Phase του Europa League και έτσι, πήραν τους πρώτους τους βαθμούς, στην φετινή ευρωπαϊκή τους παρουσία.

Από εκεί που σταμάτησε πέρυσι, φαίνεται πως συνεχίζει ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί, που σημείωσε δύο γκολ, για να τον μιμηθεί ο Σαντιάγκο Έσε, που πέτυχε το δεύτερο τέρμα των Πειραιωτών.

Τραυματίας αποχώρησε από την αναμέτρηση ο Τσικίνιο, που ένιωσε μία ενόχληση στον τετρακέφαλο και πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου, πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού.

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία και λύτρωση στο φινάλε

«Φουριόζος» μπήκε στο ματς ο Ολυμπιακός και βρήκε δίχτυα άμεσα, μόλις στο 5ο λεπτό, χωρίς όμως να μετρήσει. Ο Ζέλσον Μαρτίνς πέρασε εκπληκτικά την μπάλα στον Ελ Κααμπί, ο Μαροκινος σκόραρε, ωστόσο ήταν σε θέση οφσάιντ.

Ο ίδιος παίκτης απείλησε ξανά δέκα λεπτά αργότερα (16’), έπειτα από μπαλιά του Κάρμο. Αν και ο φορ των Πειραιωτών βρέθηκε σε θέση βολής, δεν βρήκε καλά την μπάλα με το κεφάλι, με αποτέλεσμα να μην αγχώσει τον τερματοφύλακα της Μπράγκα.

Η Μπράγκα απείλησε για πρώτη φορά στο 20’ και μάλιστα, λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ. Ο Μαρτίνες βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Τζολάκη, πλάσαρε, αλλά ο Έλληνας τερματοφύλακας είχε απάντηση.

Πέντε λεπτά μετά, ήταν η σειρά του Ροντινέι να πάρει μέτρα στη δεξιά πλευρά και να σουτάρει, χωρίς να μπορεί να νικήσει τον Ματέους. Παρόμοια κατάληξη είχε και ένα μακρινό σουτ του Έσε, με τη συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου στο παιχνίδι.

Οι Πορτογάλοι άγγιξαν το γκολ στο 38’, με τον Βίτορ Καρβάλιο να πλασάρει ιδανικά από το ύψος της μικρής περιοχής και να βλέπει τον Τζολάκη να στέλνει την μπάλα κόρνερ, με μία εκπληκτική επέμβαση.

Εν τέλει, η λύτρωση ήρθε στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου! Ακριβώς στο 45’, ο Ζέλσον εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος του Αντρέ Όρτα, πέρασε την μπάλα στον Ελ Κααμπί, ο Μαρονικός σούταρε από ιδανική θέση και ευνοήθηκε από την κόντρα, για να δει την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα!

«Έπνιξε» την Μπράγκα και κέρδισε ο Ολυμπιακός!

Το προβάδισμα έδωσε έξτρα ώθηση στον Ολυμπιακό, βρίσκοντας ακόμα ένα γκολ κόντρα στην Μπράγκα, με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Στο 53ο λεπτό, η πορτογαλική ομάδα υπέπεσε σε ακόμα ένα λάθος, ο Ροντινέι έκλεψε και γύρισε την μπάλα στην περιοχή, με τον Έσε να γίνεται αποδέκτης έπειτα από αναμπουμπούλα και να βρίσκει δίχτυα για το 2-0!

Και το πάρτι, δεν σταμάτησε εκεί. Ο Ματέους έκανε λάθος πίεση, η πίεση των «ερυθρολεύκων» ψηλά είχε ξανά αποτέλεσμα και το τρίτο γκολ ήρθε. Στο 59′, ο Ροντινέι πάτησε περιοχή, γύρισε στον αμαρκάριστο Ελ Κααμπί και εκείνος δεν λάθεψε για το 3-0!

Η Μπράγκα προσπάθησε να μειώσει και είχε μία μεγάλη ευκαιρία στο 70′. Ο Ρικάρντο Όρτα πλάσαρε πάνω από τον Τζολάκη, αλλά ο Κάρμο έδιωξε σε κόρνερ πάνω στη γραμμή.

Από εκεί και πέρα, ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε το παιχνίδι και έφτασε εύκολα στους πρώτους του ευρωπαϊκούς βαθμούς, τη φετινή σεζόν, επικρατώντας της Μπράγκα με 3-0.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Χ. Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Κοστίνια, Ρέτσος (73′ Ντόι), Κάρμο (80′ Πιρόλα), Ορτέγκα, Έσε, Μουζακίτης, Ροντινέι (80′ Μασούρας), Τσικίνιο (58′ Γουίλιαν), Ζέλσον Μαρτίνς (73′ Ολιβέιρα), Ελ Κααμπί

Μπράγκα (Κ. Καρβαλιάλ): Ματέους, Φερέιρα, Νιακατέ, Αρέι-Μπι, Μάριν (68′ Φερνάντες), Βίτορ, Καρβάλιο (46′ Γκόρμπι), Α. Όρτα (68′ Γκόμες), Μπρούμα, Γ. Μαρτίνες (46′ Γκάρμπι), Ρ. Όρτα, Ρ. Φερνάντες (68′ Ελ Ουαζανί).