Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > EUROPA LEAGUE > Τζολάκης σε μεγάλη βραδιά, αλλά η ποιότητα της Λυών «λύγισε» (2-0) τον Ολυμπιακό! (video)

Ο Τζολάκης ήταν εξαιρετικός, δήλωσε πολλές φορές «παρών», οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τις δικές τους καλές στιγμές, αλλά στο φινάλε της βραδιάς, γνώρισαν την ήττα στη Γαλλία (26/09, 2-0) από τη Λυών.

Πρεμιέρα με το «αριστερό» για τον Ολυμπιακό στο Europa League. Στο πρώτο του ευρωπαϊκό ματς, μετά την κατάκτηση του Conference League, ηττήθηκε από τη Λυών (26/09, 2-0), που εκμεταλλεύθηκε την ατομική ποιότητα των παικτών της στο έπακρο.

Μεγάλο ματς από τον Κωνσταντίνο Τζολάκη, που έκανε σπουδαίες επεμβάσεις, αλλά οι Τσερκί (65′) και Μπενραχμά (71′) έκριναν τα πάντα.

Παρόλα αυτά, είναι μία βραδιά που θα την θυμάται τόσο ο Ολυμπιακός, όσο και ο Μπάμπης Κωστούλας, καθώς ένα δικό του παιδί, βγαλμένο από τις ακαδημίες του, έκανε ευρωπαϊκό ντεμπούτο, σε ηλικία μόλις 17 ετών.

Η Λυών «μπήκε» στο ματς με πολλή ορμή. Πίεσε τον Ολυμπιακό, κλείνοντάς τον στα «καρέ» του, αλλά μεγάλη ευκαιρία δεν μπόρεσε να δημιουργήσει. Αντιθέτως, η πρώτη πραγματικά καλή στιγμή, άνηκε στον Ολυμπιακό.

Ο Ροντινέι «κουβάλησε» την μπάλα για αρκετά μέτρα στο 32′, σούταρε εκτός περιοχής με το «κακό» του πόδι, το αριστερό, αλλά είδε τον Περί να αποκρούει εντυπωσιακά, απομακρύνοντας σε κόρνερ.

Η «απάντηση» της Λυών ήρθε στο 2ο ημίχρονο, με τον Λακαζέτ να βρίσκει τον χώρο για να εκτελέσει από το όριο της μεγάλης περιοχής στο 48ο λεπτό. Ο Πιρόλα ήρθε σε επαφή με την μπάλα, άλλαξε την πορεία της και για καλή τύχη του Τζολάκη, σταμάτησε στο δεξί του δοκάρι.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε βάσει του πλάνου του και μόλις δύο λεπτά αργότερα (50′), άγγιξε το 0-1! Ο Γκαρθία βρήκε τον Ορτέγκα εντός περιοχής, αυτός «έσπασε» την μπάλα για τον Γιάρεμτσουκ, αλλά το πλασέ που επιχείρησε, δεν στάθηκε ικανό να νικήσει τον εξαιρετικό Περί!

Από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα, η Λυών ανέβασε και πάλι ρυθμό. Είχε τεράστια ευκαιρία στο 64′, όταν ο Τζολάκης είπε «όχι» στον Τολισό, παρότι σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ένα λεπτό μετά (65′), δεν είχε «απάντηση» και στην προσπάθεια του Τσερκί.

Ο καλύτερος παίκτης της Λυών «πάτησε» περιοχή, βρήκε τον χώρο για να σουτάρει και νίκησε τον γκολκίπερ του Ολυμπιακού, για να «γράψει» το 1-0.

Το σύνολο του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα και λίγο έλειψε να τα καταφέρει, με πολύ εντυπωσιακό τρόπο!

Ο 17χρονος Μπάμπης Κωστούλας, στο ευρωπαϊκό του ντεμπούτο με τον Ολυμπιακό, «έπιασε» ένα ανάποδο ψαλίδι εντός περιοχής, αλλά είδε την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Λυών!

Εν τέλει, αντί να ισοφαρίσουν οι «ερυθρόλευκοι», δέχθηκαν και δεύτερο γκολ, στην αμέσως επόμενη φάση.

Ο Μπενραχμά που είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή, βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, νίκησε τον Τζολάκη και διαμόρφωσε το 2-0 στο 71′, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, μιας και το αυτογκόλ του Ντουλέτα Τσαρ στο 88′, ακυρώθηκε για οφσάιντ του Γουίλιαν, στο ξεκίνημα της φάσης.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λυών (Πιέρ Σαζ): Περί, Μέιτλαντ Νάιλς, Μάτα, Τσάλετα Τσαρ, Ταλιαφίκο, Μάτιτς (67′ Τέσμαν), Τολισό, Νουαμά (81′ Ντιαβαρά), Τσέρκι (67′ Μπενραχμά), Φοφανά (67′ Ζάχα), Λακαζέτ (75′ Μικαουτάτζε).

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Πιρόλα (68′ Στάμενιτς), Κάρμο, Ρέτσος (83′ Ντόη), Ορτέγκα, Έσε, Γκαρθία (68′ Γουίλιαν), Τσικίνιο (83′ Βέλντε), Ροντινέι, Ελ Κααμπί, Γιάρεμτσουκ (60′ Κωστούλας).