Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > ΔΙΕΘΝΗ > ΙΣΠΑΝΙΑ > Χατ-τρικ σε αποκρούσεις πέναλτι; Μόνο ο Γκατσανίγκα της Τζιρόνα, για μία απίθανη νίκη με την Μπιλμπάο! (video)

Τι έκανε ο Πάουλο Γκατσανίγκα! Ο τερματοφύλακας της Τζιρόνα, έπιασε τρία πέναλτι, σε ένα παιχνίδι, χαρίζοντας επί της ουσίας τη νίκη, κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο!

Γκατσανίγκα

Σπάνιο φαινόμενο, κι όμως, ο Πάουλο Γκατσανίγκα κατάφερε να κάνει χατ-τρικ, με… αποκρούσεις πέναλτι!

Ο τερματοφύλακας της Τζιρόνα, ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στη νίκη της ομάδας του με 2-1 (06/10), κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο. Στην αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική της La Liga, ο Αργεντίνος γκολκίπερ, έκανε μυθικά πράγματα!

Τρεις αποκρούσεις, σε δύο διαφορετικούς εκτελεστές!

Πρώτα ο Γκατσανίγκα είχε απάντηση στον Μπερενγκέρ, όταν ο ποδοσφαιριστής της Μπιλμπάο επιχείρησε να σκοράρει από την άσπρη βούλα, στο 28ο λεπτό.

Μάλιστα, έπειτα από αυτό το γεγονός, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ασπρίγια να ανοίγει το σκορ, στο 39’. Ωστόσο, οι Βάσκοι απάντησαν άμεσαν, με τον Σανθέτ να φέρνει το ματς στα ίσα, μόλις δύο λεπτά αργότερα.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε είχε την ευκαιρία να κάνει την ανατροπή. Κέρδισε ακόμα ένα πέναλτι, με τον Γουίλιαμς όμως, να μην μπορεί να νικήσει τον Γκατσανίγκα!

Παρ’ όλα αυτά, δόθηκε επανάληψη, επομένως είχαν και δεύτερη ευκαιρία. Αυτή τη φορά, ο πρώην τεχνικός του Ολυμπιακού έδωσε εντολή να αναλάβει την εκτέλεση ο Άντερ Ερέρα.

Τίποτα, ωστόσο, δεν άλλαξε. Ο Αργεντίνος τερματοφύλακας έπιασε και αυτό και έθεσε τις βάσεις για τη νίκη!

Η μοίρα έπαιξε περίεργο παιχνίδι στην Μπιλμπάο. Ο λόγος; Εν τέλει, ηττήθηκε με 2-1, δεχόμενη γκολ από τον Στουάνι, στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων, με… πέναλτι!