Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > ΔΙΕΘΝΗ > ΙΣΠΑΝΙΑ > «Πεντάσφαιρη» η Μπαρτσελόνα στην επιστροφή του Γκάβι έπειτα από έναν χρόνο!

«Πεντάσφαιρη» η Μπαρτσελόνα στην επιστροφή του Γκάβι έπειτα από έναν χρόνο!

Στην επιστροφή του Γκάβι έναν χρόνο μετά, η Μπαρτσελόνα «πέταγε» φωτιές. Μοίρασε νέα «πεντάρα», στη Σεβίλλη και έστειλε προειδοποίηση στη Μπάγερν!

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ ΓΚΑΒΙ

Με μοναδικό στόχο να κρατήσει τη πρώτη θέση, η Μπαρτσελόνα υποδέχτηκε στο Μονζουίκ την Σεβίλλη. Όλα αυτά στο περιθώριο της 10ης αγωνιστικής της La Liga. Χθες, η Ρεάλ Μαδρίτης πραγματοποίησε επαγγελματική νίκη στο Μπαλαίδος και έβαλε πίεση στους «μπλαουγκράνα». Οι δύο ομάδες ισοβαθμούσαν στην πρώτη θέση, αμφότερες με 24 βαθμούς, με την Μπαρτσελόνα ωστόσο να έχει παιχνίδι λιγότερο. Όμως, οι φετινοί Καταλανοί του Χάνσι Φλικ δεν καταλαβαίνουν από τίποτα. Έχουν ένταση στο παιχνίδι τους και μεγάλη δίψα.

Η Μπαρτσελόνα «καθάρισε» σε ένα ημίχρονο!

Όμως, ένα ημίχρονο χρειάστηκε για να εξασφαλίσουν το τρίποντο. Για την ακρίβεια ούτε τόσο. Μέσα σε 39′ η Μπαρτσελόνα χτύπησε τρεις φορές. Δύο φορές με τον Λεβαντόφσκι (24′ και 39′) και μία με τον Πέδρι. Με τα δύο αυτά τέρματα, ο Πολωνός έφτασε τα δώδεκα στο φετινό πρωτάθλημα. Η Μπαρτσελόνα πήγε στα αποδυτήρια με το 3-0 υπέρ της.

Συντήρηση δυνάμεων ενόψει… Μπάγερν Μονάχου και επανεμφάνιση Γκάβι!

Ωστόσο και το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένας μονόλογος των Καταλανών. Αυτή τη φορά με Ραφίνια σε πρωταγωνιστικό ρόλο. Ο Βραζιλιάνος είδε δικό του γκολ να ακυρώνεται στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Ενώ, λίγο μετά έχασε νέα ευκαιρία για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ. Στο μεταξύ ο Πιμιέντα είχε αλλάξει στο ημίχρονο δύο ποδοσφαιριστές. Eπίσης, ο ρυθμός έπεσε και συνειδητά, καθώς ακολουθούσε μεγάλο ευρωπαϊκό παιχνίδι για την Μπαρτσελόνα στο Champions League. Το 3-0 προσέφερε άνεση. Όμως, στο 82′ ο Τόρε που είχε περάσει πριν από 6 λεπτά στον αγωνιστικό χώρο, διαμόρφωσε το 4-0. Μεγάλη είδηση η επιστροφή του Γκάβι στην αγωνιστική δράση έπειτα από 349 ημέρες. Πάρα πολύ θετική εξέλιξη. Η Σεβίλλη είχε γκολ τιμής στο 87′ με τον Ιντούμπο, ενώ οι «μπλαουγκράνα» έκλεισαν το σκορ στο 5-1 με νέο γκολ του Τόρε.

Τέλος, πάρα πολύ υψηλή η παραγωγικότητα των «μπλαουγκράνα» καθώς μετά την συμπλήρωση 10 αγωνιστικών, έχουν σημειώσει 33 τέρματα. Συνέχεια παίρνει το επόμενο μεγάλο παιχνίδι, η αναμέτρηση με τη Μπάγερν Μονάχου την προσεχή Τετάρτη (23/10, 22:00) απένατι στην παλαιά γνώριμη του Χάνσι Φλικ, Μπαρτσελόνα.

Οι συνθέσεις του αγώνα:

Μπαρτσελόνα (Χ. Φλικ): Πένια, Κουντέ, Κουμπαρσί, Μαρτίνεζ, Μπαλντέ, Κασαδό, Πέδρι (83′ Γκάβι), Γιαμάλ (76′ Τόρε), Φάτι (76′ Μαρτίν), Ραφίνια (66′ Φερμίν), Λεβαντόφσκι (66′ Βίκτορ)

Σεβίλλη (Γ. Πιμιέντα): Νίλαντ, Καρμόνα, Μπαντέ, Μαρκάο, Πεδρόσα (81′ Μοντίελ), Αγκουμέ (70′ Ιντούμπο-Μουζάμπο), Γκούντελι, Λουκεμπάκιο, Πέκε (46′ Σούσο 70′ Σο), Ετζούκε (46′ Λοκόνγκα), Ρομέρο.