Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > ΔΙΕΘΝΗ > ΓΑΛΛΙΑ > «Δώρο» της Λιλ στην Παρί: Ισοπαλία με τη Μονακό των 10 παικτών!

«Δώρο» της Λιλ στην Παρί: Ισοπαλία με τη Μονακό των 10 παικτών!

Μονακό και Λιλ έμειναν «άσφαιρες» (18/10, 0-0) και κάπως έτσι η Παρί Σεν Ζερμέν έχει την ευκαιρία να πιάσει τους Μονεγάσκους στην πρώτη θέση της Ligue 1.

Λιλ Μονακό

«Άσφαιρο» ήταν το πρώτο παιχνίδι της Ligue 1 για την 8η αγωνιστική. Η Λιλ ταξίδεψε στο Μονακό (18/10, 0-0) και έκανε «δώρο» στην Παρί Σεν Ζερμέν.

Μπορεί να μην κέρδισε μία ομάδα 10 παικτών, αλλά έδωσε την ευκαιρία στους Παριζιάνους να… πιάσουν κορυφή.

Λίγες φάσεις και μοναδική ευκαιρία με Τέζε

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες δεν δημιουργούσαν εύκολα ευκαιρίες. Το πάνω χέρι το είχαν οι γηπεδούχοι, αλλά η Λιλ έβρισκε συνεχώς απαντήσεις στην άμυνά της.

Έπρεπε να φτάσουμε στο 36’ για να έχουμε την καλύτερη φάση του παιχνιδιού. Ο Τέζε πήρε την μπάλα στην περιοχή και εκείνος από πολύ καλή θέση δεν μπόρεσε να σημαδέψει εστία.

Κάπως έτσι, πήγαμε στα αποδυτήρια χωρίς να δούμε κάποιο γκολ.

Κόκκινη, λάθη και… όλα μηδέν

Πολύ νευρικό ξεκίνημα είχαμε και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Μονεγάσκοι έμειναν με παίκτη λιγότερο από το 61’, με τον Τέζε να δέχεται απευθείας κόκκινη κάρτα!

Πολλοί θα περίμεναν πως η Λιλ θα ανέβει μέτρα στο γήπεδο και θα πιέσει για το γκολ της νίκης. Ωστόσο, κάτι τέτοιο δεν έγινε καθώς οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να μην έχουν ιδέες στο επιθετικό τρίτο.

Με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Οι επόμενοι αγώνες

Την επόμενη αγωνιστική η Μονακό θα παίξει στην έδρα της Νις (27/10, 18:00), ενώ η Λιλ έχει δυνατό «τεστ» στην έδρα της Λανς (26/10, 22:00).

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μονακό (Χούτερ): Ματζέτσκι, Τέζε, Σίνγκο, Κέρερ, Ενρίκε (88′ Ελεμπί), Καμαρά, Ζακαρία, Μιναμίνο (63′ Εμπολό), Γκολόβιν, Μπεν Σεγκίρ (79′ Ακιουτσέ), Ιλενινκενά (63′ Ντιατά)

Λιλ (Ζενεσίο): Σεβαλιέ, Μενιέ, Ριμπέιρο, Ντιακιτέ, Μπάκερ (30′ Γκούντμουνσον), Άνχελ Γκόμες, Αντρέ Γκόμες (73′ Καμπελά), Μπουαντί (84′ Μπάγιο), Ζέγκροβα (84′ Μπουκάο), Νταβίντ, Σαραουΐ (73′ Πάρδο)