Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > ΔΙΕΘΝΗ > ΑΓΓΛΙΑ > Ο Χάβερτς «ντύθηκε» Φαν Πέρσι, ο Σάκα ξεπέρασε τον Πιρές και… καθάρισαν για το 3-1 της Άρσεναλ!

Η Άρσεναλ επικράτησε της Σαουθάμπτον με 3-1 (05/10), έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Χάβερτς και Σάκα! Ισοφάρισαν και… ξεπέρασαν ρεκόρ μυθικών ονομάτων των «κανονιέρηδων»!

Τα πράγματα φάνηκαν να στραβώνουν για την Άρσεναλ με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, αλλά βρήκε τις λύσεις! Επικράτησε της Σαουθάμπτον με 3-1 (05/10) στο Emirates, ουσιαστικά χάρις τους Χάβερτς και Σάκα!

Ο πρώτος σκόραρε στο 58ο λεπτό, για 7ο σερί παιχνίδι εντός έδρας και ισοφάρισε το μυθικό σερί του Ρόμπιν Φαν Πέρσι. Ο δεύτερος σκόραρε στο 88′, αλλά και μοίρασε ασίστ! Έφτασε τις 42 στην Premier League και ξεπέρασε στη σχετική λίστα, τον Ρομπέρ Πιρές!

Κάπως έτσι, με τα δικά τους γκολ κι ένα του Μαρτινέλι (68′), η Άρσεναλ πήρε το «τρίποντο», στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Premier League. Ανέβηκε στους 17 βαθμούς και παρέμεινε στο -1 από την πρώτη Λίβερπουλ και ελπίζει πως φέτος, θα είναι η χρονιά της.

Το σύνολο του Μικέλ Αρτέτα ήταν ανώτερο καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Το δείχνουν, μάλιστα, και τα στατιστικά του ματς. Έστω κι αν τα.. διέψευσε, κατά κάποιον τρόπο!

Οι «κανονιέρηδες» ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 2.32 xGoals, αλλά σκόραραν τρεις φορές! Από την άλλη, οι ευκαιρίες της Σαουθάμπτον την άφησαν στο «φτωχό» 0.85. Άρα, το ένα γκολ που βρήκε με τον Άρτσερ στο 55′, μάλλον την αφήνει ικανοποιημένη.