Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > ΔΙΕΘΝΗ > ΑΓΓΛΙΑ > Ο Σαλάχ «ντύθηκε» Ανρί και η Λίβερπουλ κέρδισε την Τσέλσι!

Ο Σαλάχ «ντύθηκε» Ανρί και η Λίβερπουλ κέρδισε την Τσέλσι!

Η Λίβερπουλ κέρδισε την Τσέλσι (20/10, 2-1), για το ντέρμπι της αγωνιστικής στην Premier League και ο Σαλάχ έγινε… Ανρί.

Μοχάμεντ Σαλάχ Λίβερπουλ Τσέλσι

Η Λίβερπουλ συνεχίζει να απολαμβάνει την πρώτη θέση της Premier League.

Οι «Reds» κέρδισαν την Τσέλσι για την 8η αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος και ο Σαλάχ «μιμήθηκε» τον Τιερί Ανρί.

Τις στιγμές η Τσέλσι, το γκολ η Λίβερπουλ

Στο πρώτο εικοσάλεπτο ο Τσέλσι πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, με τον Άρνε Σλοτ να έχει πολλά παράπονα από τους παίκτες του. Ωστόσο, στο 27’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, έπειτα από ανατροπή του Κόλγουιλ στον Τζόουνς.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σαλάχ, που σκόραρε και πάλι ενάντια στην πρώην ομάδα του. Η Τσέλσι παρά του ότι έμεινε πίσω στο σκορ δεν πτοήθηκε και συνέχισε να έχει την υπεροχή στην αναμέτρηση.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, οι «Reds» κέρδισαν ξανά πέναλτι, αυτή τη φορά για ανατροπή του Σάντσες, πάνω στον Τζόουνς. O VAR είχε αντίθετη άποψη, κάλεσε τον διαιτητή, που πήρε «πίσω» την αρχική του απόφαση.

Ένα «τρελό» δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης ο ρυθμός ανέβηκε. Οι ομάδες πίεσαν πιο πολύ και είδαμε ένα πολύ ωραίο ματς.

Μόλις στο 48ο λεπτό ο Τζάκσον έκανε το 1-1 για την ομάδα του, αν και αρχικά ακυρώθηκε η προσπάθειά του για οφσάιντ.

Τρία λεπτά αργότερα η Λίβερπουλ είχε και πάλι απάντηση.

Ο Σαλάχ που έγινε… Ανρί

Ο Τζόουνς σκόραρε για την ομάδα του, αλλά ο Σαλάχ τράβηξε τα βλέμματα επάνω του. O Αιγύπτιος έκανε την 74η ασίστ στην Premier League και έφτασε τον Ανρί! Πλέον, χρειάζεται και 13 γκολ, για να φτάσει τα τέρματα του πρώην παίκτη της Άρσεναλ.

Στα επόμενα λεπτά η Λίβερπουλ θωράκισε τα μετόπισθεν και δεν δέχτηκε φάσεις από τους φιλοξενούμενους. Και κάπως έτσι, παρέμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λίβερπουλ (Α. Σλοτ): Κέλεχερ, Αλεξάντερ-Άρνολντ (81′ Γκόμες), Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Τζόουνς (81΄Μακ Άλιστερ), Γκράβενμπερχ, Σόμποσλαϊ, Σαλάχ, Ζότα (30′ Νούνιες), Χάκπο (66′ Ντίας)

Τσέλσι (Ε. Μαρέσκα): Σάντσες, Τζέιμς (53′ Βέιγκα), Αντραραμπιόγιο (53′ Μπαντιασίλε), Λέβι, Γκουστό, Καϊσέδο, Λάβια (53′ Φερνάντες), Μαντουέκε (76′ Νκουνκού), Πάλμερ, Σάντσο (46′ Νέτο), Τζάκσον