Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > ΔΙΕΘΝΗ > ΑΓΓΛΙΑ > Ο Μαυροπάνος έριξε στο… καναβάτσο τη Γιουνάιτεντ, «λύγισε» από τον Πάλμερ ο Βλαχοδήμος!

Η Γιουνάιτεντ δέχθηκε ακόμα ένα «σοκ», από τη Γουέστ Χαμ του Κωνσταντίνου Μαυροπάνου. Από την άλλη, ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος είδε τη Νιούκαστλ να «λυγίζει» στο Λονδίνο.

Μαυροπάνος

Από το κακό στο… χειρότερο οδεύει η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι «κόκκινοι διάβολοι» ηττήθηκαν και από τη Γουέστ Χαμ εκτός έδρας (27/10, 2-1), στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Premier League, με τον Κωνσταντίνο Μαυροπάνο να παίρνει φανέλα βασικού.

Ο Σάμερβιλ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 74’, για να απαντήσει ο Κασεμίρο στο 81’ και να έρθει με πέναλτι στο 90+2’ ο Μπόουεν για να γράψει το τελικό 2-1.

Παράλληλα, υπήρχε και άλλο ένα ματς με ελληνικό ενδιαφέρον σε αυτήν την αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος, ωστόσο η κατάληξη δεν ήταν η ίδια.

Τι έκαναν οι Έλληνες;

Ξεκινώντας από τα «σφυριά», ο Μαυροπάνος ξεκίνησε στη βασική ενδεκάδα του Ζουλιέν Λοπετέγκι. Μπορεί να έμεινε μόλις για 45 λεπτά στον αγωνιστικό χώρο, όμως κατάφερε να κρατήσει τη Γιουνάιτεντ μακριά από το γκολ.

Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 30ο λεπτό, κάτι που μάλλον οδήγησε τον Ισπανό στην αλλαγή του. Μέχρι την στιγμή της αλλαγής του, πρόλαβε να απομακρύνει ένα σουτ και να «καθαρίσει» μία φάση, όπως και έχει 93% ευστοχία στις μεταβιβάσεις του, με 26/28 πάσες.

Ταυτόχρονα, είχε και μία εναέρια κερδισμένη μονομαχία.

Όσον αφορά τον έτερο Έλληνα, τα πράγματα δεν κύλησαν τόσο ευχάριστα. Ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος παρακολούθησε την αναμέτρηση της Νιούκαστλ κόντρα στην Τσέλσι από τον πάγκο, καθώς βασικός γκολκίπερ για τις «καρακάξες» ήταν ο Νικ Πόουπ.

Τελικά, οι Λονδρέζοι πήραν τη νικη με 2-1, χάρη σε ένα γκολ του Νικολας Τζάκσον και ένα του Πάλμερ. Ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Ίσακ.