Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > ΔΙΕΘΝΗ > ΑΓΓΛΙΑ > Η Τότεναμ «διέλυσε» τη Γουέστ Χαμ (4-1) στην επιστροφή του Σον, έγραψε ιστορία ο Κούλου!

Επικό «χαστούκι» της Τότεναμ στη συμπολίτισσα, Γουέστ Χαμ. Από 0-1 σε 4-1 μέσα σε 24′ λεπτά στην επιστροφή του Σον. Ιστορικό γκολ για Κουλουσέφσκι!

ΤΟΤΕΝΑΜ ΚΟΥΛΟΥΣΕΦΣΚΙ

Ντέρμπι Λονδίνου και η γηπεδούχος Τότεναμ έψαχνε επιστροφή στις νίκες μετά τις 29 Σεπτεμβρίου και το παιχνίδι με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Ολντ Τράφορντ (0-3).

Για την Γουέστ Χαμ ο Μαυροπάνος βρέθηκε στον πάγκο με τους Τοντιμπό και Κίλμαν να παίρνουν θέση ως βασικοί στο κέντρο της άμυνας. Μάλιστα, η ομάδα του Τζούλεν Λοπετέγκι πήρε προβάδισμα στο 18ο λεπτό, χάρη στον καλύτερό της παίκτη. Τον Μοχάμεντ Κούντους. Όμορφο τέρμα από τον Γκανέζο.

Κουλουσέφσκι, όπως ακριβώς ο Ζλάταν!

Όμως, η ομάδα του Άνγκε Ποστέκογλου είχε απάντηση. Στο 36′ με τον Ντέγιαν Κουλουσέφσκι. Περίτεχνο πλασέ από τον Σουηδό που έστειλε τη μπάλα και στα δύο δοκάρι προτού καταλήξει στα δίχτυα. Ιστορικό γκολ για τον Σουηδό της Τότεναμ. Με αυτό το τέρμα, «έπιασε» τον συμπατριώτη του, Ζλάταν Ιμπραίμοβιτς στα 17 γκολ καριέρας στην Premier League. Θα έχει τον χρόνο να τον ξεπεράσει. Μόλις 4 Σουηδοί έχουν περισσότερα τέρματα στο κορυφαίο πρωτάθλημα του κόσμου.

Το 1-1 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

«Καταιγίδα Σον» σε 7 λεπτά

Όμως, η ομάδα του Ποστέκογλου ήταν καταιγίδα στο δεύτερο ημίχρονο. Μια καταιγίδα που ξέσπασε και διέλυσε την Γουέστ Χαμ μέσα σε μόλις 7 λεπτά (53′ 55′ και 60). Μπισουμά και Σον ανέτρεψαν πλήρως την κατάσταση για τα Σπιρούνα του Ελληνοαυστραλού. Η επιστροφή του αρχηγού στην αγωνιστική δράση ήταν πολύ εντυπωσιακή. Έλειψε πολύ ο Σον από την ομάδα του Άνγκε Ποστέκογλου.

Το «κατς» του Κούντους!

Επίσης, κάπου εκεί ο ρυθμός έπεσε. Οι δύο ομάδες και ιδίως η Γουέστ Χαμ έδειξε να συμβιβάζεται με την σκληρή της μοίρα. Στο 83′ υπήρξε επεισόδιο με αρνητικό πρωταγωνιστή τον Μοχάμεντ Κούντους. Ο Γκανέζος θύμισε ταύρο σε υαλοπωλείο καθώς τα έβαζε με όποιον έβρισκε μπροστά του. Η γενική σύρραξη αποτράπηκε, καθώς παρενέβη και ο Βικάριο με το… καπελάκι του. Ωστόσο, ο Κούντους, έπειτα από υπόδειξη του VAR, αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Άσχημα νέα για τον Λοπετέγκι, καθώς ο Γκανέζος θα λείψει από τα επόμενα τρία παιχνίδια της ομάδας του.

Τέλος, το 4-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Εμφατική επιστροφή στις νίκες για τα Σπιρούνια και επιστροφή στην εξάδα με 13 βαθμούς σε 8 παιχνίδια. Το πρόγραμμα της επόμενης εβδομάδας περιλαμβάνει επίσκεψη στο Σέλχαρστ Παρκ για παιχνίδι με την Κρίσταλ Πάλας.