Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > ΔΙΕΘΝΗ > ΑΓΓΛΙΑ > «Εφιάλτης» στο Ολντ Τράφορντ, 0-3 η Τότεναμ κόντρα στο… φάντασμα της Γιουνάιτεντ!

Η Τότεναμ «διέλυσε» τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 3-0 (29/09) στο Ολντ Τράφορντ, προκαλώντας «σοκ» στον Έρικ Τεν Χαγκ! Με δέκα παίκτες τελείωσαν το ματς οι γηπεδούχοι, είχε και δοκάρι η ομάδα του Ποστέκογλου!

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Τότεναμ

Έναν… εφιάλτη βίωσε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απέναντι στην Τότεναμ, στο Ολντ Τράφορντ! Η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου «διέλυσε» με 3-0 (29/09) τους «κόκκινους διαβόλους» και ανέβηκαν στους δέκα πόντους, έπειτα από 6 αγωνιστικές στην φετινή Premier League

Τζόνσον, Κουλουσέφκσι και Σολάνκε πέτυχαν τα γκολ των φιλοξενούμενων, ενώ ο Μπρούνο Φερνάντες δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα στο 42ο λεπτό, αφήνοντας το σύνολο του Τεν Χαγκ με δέκα παίκτες, για το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Η αναμέτρηση

Το πρώτο γκολ της Τότεναμ κόντρα στη Γιουνάιτεντ, ήρθε σχεδόν από τα… αποδυτήρια! Στο 3ο λεπτό, έπειτα από μία «μαγική» ενέργεια του Φαν Ντε Φεν, ο Τζόνσον βρήκε την ευκαιρία να σκοράρει με κενή εστία και δεν λάθεψε!

Αφού οι «Spurs» προειδοποίησαν με τον Μάντισον στο 11’, άγγιξαν κι άλλο τέρμα μετά από εννέα λεπτά, καθώς το σουτ του Τζόνσον σταμάτησε στο δοκάρι!

Οι «κόκκινοι διάβολοι» απάντησαν με το ίδιο νόμισμα, όταν ο Γκαρνάτσο σημάδεψε το κάθετο δοκάρι του Βικάριο στο 37’, όμως στη συνέχεια, όλα τα άλλαζαν.

Έπειτα από μαρκάρισμα πάνω στον Μάντισον, ο Μπρούνο Φερνάντες δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες για το υπόλοιπο της αναμέτρησης!

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο, η Τότεναμ «χτύπησε» στα πρώτα λεπτά. Στο 47’, ο Τζόνσον έγινε δημιουργός και ο Κουλουσέφκσι με ωραίο τελείωμα, έγραψε το 0-2!

Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Ποστέκογλου έκανε ό,τι ήθελε. Βρήκε κι άλλες ευκαιρίες για γκολ, η Γιουνάιτεντ δεν είχε απάντηση και εν τέλει, η Τότεναμ βρήκε ξανά δίχτυα.

Στο 77’, ο Σαρ πήρε την κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Σολάνκε ακολούθησε τη φάση και με κοντινή προβολή, διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μ. Γιουνάιτεντ (Τεν Χαγκ): Ονάνα, Μαζράουι, Ντε Λιχτ, Μαρτίνες, Νταλότ, Μέινου (44′ Μάουντ/85′ Ντιαλό), Ουγκάρτε (73′ Έρικσεν), Γκαρνάτσο, Ράσφορντ (73′ Χόιλουντ), Φερνάντες, Ζίρκζεϊ (46′ Καζεμίρο).

Τότεναμ (Ποστέκογλου): Βικάριο, Πόρο, Ρομέρο, Φαν ντε Βεν (81′ Ντραγκουσίν), Ουντότζι (46′ Σπενς), Κουλουσέβσκι, Μάντισον (77′ Ματάρ Σαρ), Μπετανκούρ, Βέρνερ (77′ Μπέργκβαλ), Τζόνσον (76′ Μουρ), Σολάνκε.