Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > ΔΙΕΘΝΗ > ΑΓΓΛΙΑ > «Στο κυνήγι της Ελλάδας, η Αγγλία»: Κέρδισε (1-3) τη Φινλανδία και περιμένει «γκέλα» της Εθνικής!

Η Αγγλία αν και δεν έθελξε με την απόδοσή της κατάφερε να κερδίσει τη Φινλανδία (1-3) και πλέον περιμένει «γκέλα» της Ελλάδας, απέναντι στην Ιρλανδία (13/10, 21:45).

Εθνική Αγγλίας Εθνική Φινλανδίας Εθνική Ελλάδας Nations League

Ο Λι Κάρσλεϊ παρέταξε την Αγγλία με πολλές αλλαγές σε σχέση με το ματς με την Ελλάδα (10/10, 1-2). Τα «τρία λιοντάρια» πέρασαν από την έδρα της Φινλανδίας (1-3).

Πλέον, έχουν εννέα βαθμούς, μετά από τέσσερις αγωνιστικές. Τόσους έχει και η Εθνική μας, ωστόσο, ακολουθεί η αναμέτρηση κόντρα στην Ιρλανδία (13/10, 21:45).

Η Φινλανδία τις φάσεις η Αγγλία το γκολ

Η Αγγλία δεν μπήκε καθόλου καλά στην αναμέτρηση. Η Φινλανδία μόλις στο 7ο λεπτό είχε την πρώτη μεγάλη της στιγμή. Ο Κέσκινεν βρέθηκε σε καλή θέση, σούταρε, αλλά δεν βρήκε στόχο.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν πολύ καλή απόδοση, αλλά στο 18’ η Αγγλία «χτύπησε» με τον Γκρίλις. Ο ποδοσφαιριστής της Μάντσεστερ Σίτι πλάσαρε ιδανικά, μετά από φανταστική ασίστ του Γκόμες.

Στο 33’ ήταν ξανά η σειρά της Φινλανδίας να απειλήσει. Ο Κέσκινεν σούταρε δυνατά από πλάγια θέση, αλλά ο Χέντερσον μπλόκαρε. Όμως είχε και συνέχεια. Στο 38’ ο Γένσεν από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να βρει εστία.

Το… έληξε ο Άρνολντ με εκτέλεση φάουλ

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες έκαναν λιγότερες ευκαιρίες. Ωστόσο, στο 56’ και πάλι το σύνολο του Κάνερβα έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Ο Γένσεν από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ!

Όλα τέλειωσαν στο 74’ με τον Τρεντ Αλεξάντερ Άρνολντ, με υποδειγματική εκτέλεση φάουλ, να κάνει το 0-2!

H Φινλανδία από εκείνο το σημείο τα έπαιξε όλα για όλα. Όμως το… πλήρωσε. Η Αγγλία βρήκε και τρίτο τέρμα με τον Ράις στο 84’ λεπτό.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν αυτό που άξιζαν. Ο Χόσκονεν, μετά από εκτέλεση κόρνερ πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να κοιτούν την επόμενη ημέρα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Φινλανδία (Μ. Κάνερβα): Χραντέσκι, Άλχο (82′ Άλτμαν), Χόσκονεν, Ιβάνοφ, Ούρονεν, Καμαρά, Σούλερ (63′ Βάλτα), Πέλτολα, Γένσεν (75′ Λουντ), Κάλμαν (63′ Πογιάνπαλο), Κέσκινεν (75′ Πούκι)

Αγγλία (Λ. Κάρσλεϊ): Χέντερσον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Στόουνς, Γκουέχι, Γουόκερ, Ράις (84′ Γκάλαχερ), Γκόμες (80′ Λούις), Πάλμερ (69′ Μαντουέκε), Γκρίλις, Κέιν (69′ Γουότκινς), Μπέλιγχαμ (80′ Φόντεν)