Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > CONFERENCE LEAGUE > Ο Σπόραρ και οι χαμένες ευκαιρίες του, ξανά στο μάτι του κυκλώνα! (video)

Ο Σπόραρ και οι χαμένες ευκαιρίες του, ξανά στο μάτι του κυκλώνα! (video)

Η ισοπαλία του Παναθηναϊκού με τη Μπόρατς έφερε νέο κύμα κριτικής για τον Σπόραρ από τους φίλους των «πρασίνων».

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να περάσει το εμπόδιο της Μπόρατς στο Conference League. Οι «πράσινοι» έφυγαν με την ισοπαλία από τη Βοσνία (1-1, 03/10) και όπως είναι λογικό υπάρχει δυσαρέσκεια στον φίλαθλο κόσμο. Για ακόμη μία φορά στο επίκεντρο του σχολιασμού βρίσκεται ο Αντράζ Σπόραρ και δεν είναι για καλό.

Η ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο είχε πράγματι αρκετές ευκαιρίες (16 συνολικά). Οι περισσότερες όμως ήταν χαμένες. «Απόψε το ποδόσφαιρο ήταν άδικο με εμάς. Είχαμε ευκαιρίες, είχαμε δυνατότητες και ήμασταν συμπαγείς, αλλά δυστυχώς δεν μπορέσαμε να σημειώσουμε γκολ και να αποσπάσουμε τη νίκη», τόνισε σχετικά ο Ουρουγουανός προπονητής.

Τι να τις κάνεις τις τελικές;

Ο Σπόραρ ήταν ένας εξ αυτών που… έχασαν τις ευκαιρίες και μάλιστα είχε τις πιο χαρακτηριστικές στον αγώνα. Δευτερόλεπτα μετά το γκολ του Τάσου Μπακασέτα και με μια τρομερή μπαλιά του, ο Σλοβένος βρέθηκε σε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα. Εν τέλει το πλασέ του δεν ήταν το καλύτερο καθώς έστειλε τη μπάλα πάνω στον αντίπαλο κίπερ και έκανε τη ζωή του εύκολη.

Στο δεύτερο ημίχρονο (62’) βρέθηκε αμαρκάριστος στο ύψος του πέναλτι, όμως η προσπάθειά του πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Λίγα λεπτά αργότερα έγινε αλλαγή και τη θέση του πήρε ο Φώτης Ιωαννίδης.

Το «γκ… όχι» με την Μπράγκα

Με αφορμή αυτό πολλοί φίλοι του Παναθηναϊκού θυμήθηκαν την απίστευτη χαμένη ευκαιρία του Σπόραρ σε ένα άλλο παιχνίδι. Συγκεκριμένα τον Αύγουστο του 2023 ο Παναθηναϊκός είχε φιλοξενηθεί από την Μπράγκα για τους αγώνες της προκριματικής φάσης του Champions League.

Η ομάδα ηττήθηκε με 2-1 από τους Πορτογάλους αλλά αυτό που έμεινε χαραγμένο στη μνήμη του κόσμου ήταν τα όσα έγιναν στο 62ο λεπτό. Ο Μαντσίνι έστρωσε τη μπάλα στον Σπόραρ αλλά εκείνος σε κενή εστία την πέταξε άουτ.

Το καλοκαιρινό σίριαλ και οι αποδόσεις

Παράλληλα ο 30χρονος γίνεται θέμα συζήτησης καθώς το καλοκαίρι βρέθηκε πολύ κοντά στην πόρτα της εξόδου. Το πρώτο διάστημα της τρέχουσας σεζόν ο Ντιέγκο Αλόνσο δεν υπολόγιζε τον Σπόραρ στα πλάνα της ομάδας. Αυτό είναι εμφανές και από τους αριθμούς του.

Μπορεί σε 13 επίσημους φετινούς αγώνες του Παναθηναϊκού να μετράει 6 εμφανίσεις (δηλαδή σχεδόν στα μισά παιχνίδια) αλλά ας ρίξουμε μια ματιά στους χρόνους. Από τα 1.170 λεπτά ο Σλοβένος έχει αγωνιστεί μόλις τα 197!

Από την άλλη το μοναδικό γκολ που έχει σημειώσει φέτος, είχε μια δόση τύχης. Στα 32 λεπτά που έπαιξε απέναντι στον Λεβαδειακό (1-0, 25/08) ο Σπόραρ κατάφερε να βρει δίχτυα στο παρά… ένα. Ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έκανε μια καταπληκτική επέμβαση και η μπάλα στρώθηκε ωραία στον Σπόραρ. Εκείνος έκανε ελάχιστη επαφή και την έσπρωξε στα δίχτυα.