Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > CHAMPIONS LEAGUE > «Μπλόκαρε» στη Λιλ η Ρεάλ, ηττήθηκε 1-0 και δεν την… έσωσαν ούτε οι Εμπαπέ και Μόντριτς!

Την «πάτησε» στη Γαλλία η Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς ηττήθηκε με 1-0 (02/10) από τη Λιλ! «Πληγώθηκε» από ένα πέναλτι του Ντέιβιντ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Λιλ Ρεάλ Μαδρίτης

Το απόλυτο… σοκ βίωσε στη Λιλ η Ρεάλ Μαδρίτης! Η «Βασίλισσα» ηττήθηκε με 1-0 (02/10), στη δεύτερη αγωνιστική της League Phase του Champions League, αποδεικνύοντας πως η έναρξη της σεζόν, δεν την βρίσκει σε καλό… φεγγάρι.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε από την ασπρη βούλα ο Ντέιβιντ, στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ενώ οι «μερένχες» προσπάθησαν να σώσουν την κατάσταση στο τέλος, με τον Αντσελότι να περνά στον αγωνιστικό χώρο τους Εμπαπέ και Μόντριτς, χωρίς όμως να το καταφέρνουν.

Την… πάτησε στο φινάλε του πρώτου μέρους

Στο πρώτο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης η Ρεάλ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δεν μπορούσε να φτάσει σε κάποιο τέρμα. Είχε κάποιες φάσεις με Βινίσιους και Έντρικ, αλλά είδαν τον Σεβαλιέ να τους σταματά.

Στο 25ο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά, με μία κεφαλιά «δυναμίτη» του Ντέιβιντ, με τον Λούνιν να αποκρούει εντυπωσιακά, διατηρώντας το 0-0.

Ό,τι δεν πέτυχε σε αυτήν την φάση, ο Καναδός φορ τελικά το κατάφερε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Καμαβινγκά βρήκε την μπάλα με το χέρι, μέσα στην περιοχή και έπειτα από παρέμβαση του VAR, δόθηκε πέναλτι υπέρ της Λιλ. Ο Ντέιβιντ αξιοποίησε στο έπακρο την ευκαιρία και έγραψε το 1-0.

Δεν την «έσωσαν» ούτε οι Εμπαπέ – Μόντριτς

Στο δεύτερο μέρος, η Ρεάλ όχι μόνο δεν κατάφερε να ανεβάσει την απόδοσή της, αλλά στα πρώτα λεπτά, λίγο έλειψε να δεχθεί και δεύτερο τέρμα από τη Λιλ!

Ο Ζέγκροβα στο 54’ σούταρε από το ύψος της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ, για να τον διαδεχθεί δέκα λεπτά αργότερα ο Ντέιβιντ, με την προσπάθειά του να έχει παρόμοια κατάληξη.

Ο Κάρλο Αντσελότι πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Κιλιάν Εμπαπέ και Λούκα Μόντριτς, ωστόσο τίποτα δεν άλλαξε. Παρά το γεγονός ότι άγγιξαν αρκετές φορές το γκολ στα τελευταία λεπτά, με ευκαιρίες από τους Βινίσιους, Μπέλιγχαμ, Ρίντιγκερ και Αρντά Γκιουλέρ, δεν μπόρεσαν να βρουν στόχο.

Έτσι, οι Γάλλοι «σόκαραν» τη Ρεάλ και πήραν ένα σπουδαίο τρίποντο εν όψει της συνέχεια στο Champions League!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λιλ (Τζενεσιό): Σεβαλιέ, Σάντος, Ντιακιτέ, Αλεξάντρο, Γκούντμουντσον, Μπέικερ (88’ Μενιέ), Μπουαντί, Αντρέ, Καμπελά (72’ Σαραουί), Ντέιβιντ, Ζέγκροβα

Ρεάλ Μαδρίτης (Αντσελότι): Λούνιν, Καρβαχάλ, Μιλιτάο (57’ Εμπαπέ), Ρίντιγκερ, Μεντί (46’ Γκαρθία), Καμαβινγκά (67’ Γκιουλέρ), Τσουαμενί, Βαλβέρδε, Μπέλιγχαμ, Βινίσιους, Έντρικ(57’ Μόντριτς)