Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > CHAMPIONS LEAGUE > Η Λεβερκούζεν «λύγισε» τη Μίλαν (1-0) με λυτρωτή τον Μπόνιφεϊς

Η Λεβερκούζεν «λύγισε» τη Μίλαν (1-0) με λυτρωτή τον Μπόνιφεϊς

Ακόμη μια νίκη πανηγύρισε στο Champions League η Λεβερκούζεν η οποία επικράτησε 1-0 της Μίλαν στο πλαίσιο της League Phase της διοργάνωσης.

Αν και δύσκολα η Μπάγερ Λεβερκούζεν κατάφερε να πάρει τη δεύτερή της νίκη σε ισάριθμα ματς, καθώς επικράτησε 1-0 της Μίλαν στη Γερμανία για  τη League Phase του Champions League.

Η Λεβερκούζεν ήδη από την αρχή έδειξε πολύ καλά στοιχεία. Στο 3ο λεπτό ο Ινκαπιέ έπιασε μια κεφαλιά αλλά ο Μενιάν απέκρουσε εντυπωσιακά. Η δεύτερη μεγαλύτερη στιγμή του ματς ήρθε μόλις στο 21ο λεπτό που ο Μπόνιφεϊς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο ο διαιτητής το ακύρωσε για οφσάιντ.

Οι ευκαιρίες για τους γηπεδούχους συνεχίστηκαν με τον Βίρτς να πιάνει ένα ωραίο σουτ (48’) και τον κίπερ των Ιταλών να αποκρούει. Το γκολ δεν άργησε να έρθει καθώς στο 51’ η μπάλα έφτασε στα πόδια του Μπόνιφεϊς, έπειτα από σουτ του Φρίμπονγκ, και την έσπρωξε στα δίχτυα.

Ως εκείνο το σημείο η Μίλαν δεν είχε σημειώσει κάποια αξιόλογη ευκαιρία, μέχρι που ο Ράιντερς εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ στο 56’ το οποίο έδιωξε ο Χραντέτσκι. Η πιο μεγάλη στιγμή των Ιταλών ήταν αυτή στο 82ο λεπτό με τον Ερνάντες να έχει δοκάρι και τον Μοράτα να αδυνατεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Μπάγερ Λεβερκούζεν: Χραντέτσκι, Ταπσόμπα, Τα, Ινκαπιέ, Γκριμάλδο (89′ Μπελοσιάν), Τζάκα, Γκαρσία (75′ Άντριχ), Φρίμπονγκ, Βιρτς (89′ Τέγια), Αντλί (82′ Παλάσιος), Μπονιφέις (75′ Τεριέ).

Μίλαν: Μενιάν, Έμερσον, Γκάμπια, Τομόρι, Ερναντέζ, Ράιντερς, Φοφανά, Λόφτους-Τσικ, Πούλισικ (80′ Τσουκουέζε), Λεάο, Έιμπραχαμ (62′ Μοράτα)