Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > CHAMPIONS LEAGUE > Δια χειρός Ράιντερς και «Ιταλού» Πούλισικ, η Μίλαν πήρε το πρώτο τρίποντο (3-1) κόντρα στην Μπριζ!

Με δύο γκολ του Ράιντερς, ένα του Πούλισικ κι ακόμη ένα ρεκόρ του Αμερικανού, η Μίλαν κέρδισε τη Μπριζ και ο Αμερικανός έγινε… Ιταλός!

Μια εμφατική νίκη με 3-1 πήρε η Μίλαν απέναντι στην Κλαμπ Μπριζ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της League Phase του Champions League. Ο Χρήστος Τζόλης αν και μοίρασε ασίστ στο γκολ των φιλοξενούμενων, δεν μπόρεσε να βοηθήσει παραπάνω την ομάδα του που ήταν ελλιπής λόγω της αποβολής του Ονιεντίκα.

Μονόλογος του εξωγήινου Πούλισικ

Αν και ο Τζόλης έγινε επικίνδυνος ήδη από τα πρώτα λεπτά, αυτό δεν ήταν αρκετό. Ο 22χρονος Έλληνας έκανε μια εξαιρετική προσπάθεια στο 2’, με τον Μενιάν να του λέει «όχι».

Από κει και πέρα, ο Κρίστιαν Πούλισικ πραγματικά έκλεψε την παράσταση. Προσπάθησε δύο φορές να βάλει γκολ, με εκείνη στο 34ο λεπτό τελικά να μετουσιώνεται σε ένα. Πιο συγκεκριμένα ανέλαβε την εκτέλεση φάουλ, όμως αυτό που έκανε μετά ήταν… αναπάντεχο!

Ο Πούλισικ εκτέλεσε και η μπάλα με συνοπτικές διαδικασίες κατέληξε εντυπωσιακά στα δίχτυα! Πλέον ο Αμερικανός είναι ο παίκτης της Serie A που έχει συμμετοχή στα περισσότερα γκολ φέτος. Μέχρι στιγμής έχει σκοράρει 15 γκολ και έχει μοιράσει 9 ασίστ.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Ονιεντίκα έγινε μοιραίος για την ομάδα του, καθώς αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο.

Έβγαλε… φωτιές και έμοιασε στον φαν Μπάστεν ο Ράιντερς

Η Μπριζ δεν ήταν απόλυτα αμέτοχη στην όλη αναμέτρηση. Στο 51’ ο Σαμπέ κατάφερε να ισοφαρίσει με ένα πολύ ωραίο γκολ, έπειτα από ασίστ του Τζόλη. Όμως οι Ιταλοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Ο Τιγιάνι Ράιντερς μετατράπηκε σε απόλυτο πρωταγωνιστή. Ο Ολλανδός σκόραρε τόσο στο 61ο, όσο και στο 71ο λεπτό για να γράψει το 3-1 και παράλληλα ιστορία! Συγκεκριμένα είναι ο τρίτος Ολλανδός διαχρονικά που βρίσκει δίχτυα δύο και παραπάνω φορές με τη φανέλα της Μίλαν σε αγώνα του Champions League.

Πριν από αυτόν, το είχε κάνει αρχικά ο Μάρκο φαν Μπάστεν το 1992. Σε εκείνη την περίπτωση, βέβαια, είχε σκοράρει… τέσσερα γκολ απέναντι στη Γκέτεμποργκ. Τον φαν Μπάστεν ακολούθησε ο Κλάρενς Ζέεντορφ το 2007 και στο ματς κόντρα στη Σαχτάρ (2 κολ).

Μόλις λίγα λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης (87’) ο Καμράντα βρήκε δίχτυα, όμως τελικά το γκολ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Αυτό όμως δεν άλλαξε το γεγονός πως έγινε ο νεότερος παίκτης που κάνει ντεμπούτο στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση με τη Μίλαν, σε ηλικία 16 ετών και 226 ημερών.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μίλαν: Μενιάν, Έμερσον, Γκάμπια (83’ Τιάου), Τομόρι, Τεό Ερνάντες, Φοφανά (75’ Μούσα), Λόφτους-Τσικ (60’ Οκαφόρ), Πούλισικ, Ρέιντερες, Λεάο (60’ Τσουκουέζε), Μοράτα (75’ Καμάρντα)

Μπριζ: Μινολέ, Χοακίν, Ορντόνες, Μπράντον, Κάιπερ, Ονιεντίκα, Τάλμπι (46’ Βέλτεσεν), Τσάσαρι (83’ Νίλσεν), Βέινακεν, Τζόλης (70’ Όλσεν), Τζούτγκλα (70’ Σκόρας)