Αρχική > ΜΠΑΣΚΕΤ > EUROLEAGUE > Μπαρτσελόνα: Ο Πάρα κάνει… αγώνα δρόμου για να προλάβει το ματς με τον Ολυμπιακό!

Ο Τζοέλ Πάρα τραυματίστηκε στο δεξί πόδι και θα αναγκαστεί να μείνει εκτός δράσης για τρεις εβδομάδες, με τον παίκτη της Μπαρτσελόνα να κάνει… αγώνα δρόμου για να προλάβει το ματς με τον Ολυμπιακό!

Τζοέλ Πάρα Μπαρτσελόνα

Χωρίς τον Τζοέλ Πάρα θα πορευτεί η Μπαρτσελόνα για το επόμενο χρονικό διάστημα.

Συγκεκριμένα, ο Ισπανός θα μείνει εκτός αγωνιστικής δράσης για τρεις εβδομάδες, όπως έγινε γνωστό από τους Καταλανούς.

Υποβλήθηκε σε εξετάσεις, που έδειξαν πως πρέπει να μείνει στα «πιτς» έως τα τέλη Οκτωβρίου.

Ποια ματς στην Euroleague χάνει ο Πάρα;

Αν βγουν αληθινές οι αρχικές εκτιμήσεις για τον χρόνο αποκατάστασής του, ο Πάρα θα χάσει έξι αγώνες στη Euroleague.

Ο 24χρονος θα προσπαθήσει να προλάβει τον αγώνα, απέναντι στον Ολυμπιακό (31/10, 21:45), αλλά οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος του.

Αναλυτικά, οι αγώνες που δεν θα παίξει ο Πάρα:

Μπαρτσελόνα – Άλμπα Βερολίνου (11/10, 21:30)

Μπαρτσελόνα – Μονακό (16/10, 21:30)

Ερυθρός Αστέρας – Μπαρτσελόνα (18/10, 21:30)

Μπαρτσελόνα – Βιλερμπάν (25/10, 21:30)

Ανατολού Εφές – Μπαρτσελόνα (29/10, 19:30)

Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα (31/10, 21:45) (;)

Τι έκανε η Μπαρτσελόνα στην πρεμιέρα της;

Οι «μπλαουγκράνα» ξεκίνησαν με το… αριστερό τις υποχρεώσεις του στη Euroleague, καθώς υπέστησαν ήττα-έκπληξη από τη Ζαλγκίρις Κάουνας (03/10, 73-64).

Ο Πάρα δεν πήρε καθόλου χρόνο συμμετοχής, ενώ και την περσινή σεζόν είχε περιορισμένο ρόλο.

Συγκεκριμένα, είχε 3 πόντους και 2.2 ριμπάουντ κατά μέσο όρο, ανά 13 λεπτά συμμετοχής.

Αναλυτικά, η ανακοίνωση της Μπαρτσελόνα:

«Ο παίκτης Τζοέλ Πάρα χτύπησε στο δεξί του πόδι στον τελευταίο αγώνα της Μπαρτσελόνα. Η περίοδος αποκατάστασής του είναι τρεις εβδομάδες. Τα λέμε σύντομα, Τζοέλ».