Αρχική > ΜΠΑΣΚΕΤ > EUROLEAGUE > Φενέρ για μεγάλα πράγματα – «σεφτέ» με θρίλερ η Βιλερμπάν!

Φενέρ για μεγάλα πράγματα – «σεφτέ» με θρίλερ η Βιλερμπάν!

Η Φενέρ πήρε το τουρκικό ντέρμπι με ήρωες Ζάγκαρς και Κόλσον. Κορυφή για τους Τούρκους. Σεφτέ για την Βιλερμπάν!

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ ΒΙΡΤΟΥΣ

Η Φενέρ τα καταφέρνει καλά στην έδρα της μισητής αντιπάλου της Εφές. Τα καταφέρνει και χωρίς Γουίλμπεκιν. Η ομάδα του Σάρας «έσπασε» την έδρα της Εφές και με ήρωες τους Κόλσον και Ζάγκαρς σκαρφάλωσε στο 2-0. Τεράστια νίκη η Βιλερμπάν με τη Βίρτους στο Αστρομπάλ.

Φενέρ: Η ομάδα του Σάρας της «έκλεισε» το νέο σπίτι!

Επιστροφή και για την Εφές στο ανακαινισμένο της «παλατάκι» (BDC) για το τουρκικό ντέρμπι της 2ς αγωνιστικής της Euroleague. Παιχνίδι με καλό ρυθμό και τις δύο ομάδες να έχουν σκορ. Οτούρου από τη μία (Εφές), Μπόνζι Κόλσον από την άλλη έκαναν πλάκα στους αντιπάλους τους με τον πρώην παίκτη της Μακάμπι ωστόσο να είναι «παγοθραυστικό». 14 πόντοι σε 8 περίπου αγωνιστικά λεπτά. Κάπου εκεί η Φενέρ χάθηκε από τον ορίζοντα. Αν και ο Σανλί αποσύρθηκε με τρία φάουλ, τα δύο του Οτούρου κόστισαν περισσότερο στην ομάδα του Μιγιάτοβιτς. Μέχρι το 19-19 το τουρκικό ντέρμπι, ήταν ντέρμπι.

Δια χειρός Ελάιζα Μπράιαντ, η Αναντολού έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα στην εκπνοή του ημιχρόνου (37-46). Οι ομάδες παρέμειναν κοντά. Ωστόσο η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είχε τις λύσεις. Κάθε φορά που πλησίαζε η Εφές. Η Φενέρ αντιδρούσε καλά. Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήραν πια οι Χέιζ-Ντέιβις και Μπόλντγουιν.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Εφές έκανε ρελάνς και με νέο σόου του Νταν Οτούρου πλησίασε στους 4. Ένα λεπτό πριν από τη λήξη το σκορ ήταν 78-74 υπέρ των φιλοξενούμενων. Ωστόσο, η Φενέρ βρήκε απρόσμενο ήρωα στο πρόσωπο του Αρτούρς Ζάγκαρς. Ο Λετονός με δικό του τρίποντο 25 δεύτερα πριν την εκπνοή έστειλε τη διαφορά στο +7. Ο Λετονός ντύθηκε Γουίλμπεκιν. Το 78-83 υπέρ της Φενέρ ήταν το τελικό σκορ. Ακόμη μία καλή εμφάνιση για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους η οποία βρίσκεται στο 2-0. Στο 1-1 υποχώρησε η Εφές που βεβήλωσε την έδρα της με το καλημέρα. Στους 16 σταμάτησε ο Μπόνζι Κόλσον. 15 για τον Μπόλντγουιν. 21 πόντους για τον Νταν Οτούρου της Εφές.

Tο σκορ του δεκαλέπτου: 21-27, 37-46, 51-60, 78-83

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης ΕΔΩ.

Σεφτέ για την Βιλερμπάν – στο 0-2 οι Ιταλοί!

Στο Αστρομπάλ, η Βιλερμπάν αναζητούσε τη πρώτη της νίκη. Απέναντί της, η Βίρτους Μπολόνια του Λούκα Μπάνκι. Από μία ήττα την πρώτη αγωνιστική ο απολογισμός των δύο μονομάχων. Σε αυτό το σημείο να πούμε πως η Βιλερμπάν σκόραρε 38 πόντους στην πρώτη περίοδο. Ντε Κολό, Μαλεντόν, Χάρισον και Σάκο τα έκαναν όλα.

Η Βίρτους με πρωτεργάτη τον Κορντινιέ έμεινε κοντά στο σκορ (όσο μπορούσε). Το 38-27 ήταν σκορ περιόδου ενώ θα μπορούσε να είναι και ημιχρόνου. Σταδιακά, η Βίρτους ροκάνισε τη διαφορά και έδειξε την ποιότητά σας. Στο τρίτο δεκάλεπτο τις δύο ομάδες χώριζε μία απόσταση τριών βαθμών. Το 73-70 στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου προεξοφλούσε ντερμπάρα. Το δίδυμο Κορντινιέ – Ντιούφ ήταν συγκλονιστικό.

Χαρακτηριστικά ντέρμπι στο τελευταίο δεκάλεπτο. Τρία περίπου λεπτά πριν από τη λήξη οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (83-83). Ωστόσο, στο τέλος μίλησε η κλάση του Τεό Μαλεντόν και η Βιλερμπάν πανηγύρισε σπουδαία νίκη με 87-85. Στο 1-1 οι Γάλλοι. Στο 0-2 οι Ιταλοί.

Τα σκορ των δεκαλέπτων: 38-27, 57-49, 73-70, 87-85.