Αρχική > ΜΠΑΣΚΕΤ > EUROLEAGUE > Αταμάν: «Έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου, μέρα με τη μέρα θα παίζουμε όλο και καλύτερα»

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με το δεξί στη σεζόν της υπεράσπισης και ο Εργκίν Αταμάν στάθηκε στη σημασία της νίκης.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο αγαπημένο του Βερολίνο 4 μήνες και μία εβδομάδα περίπου μετά το θρίαμβο της περασμένης σεζόν, πέτυχε το σκοπό του χωρίς να αγχωθεί ιδιαίτερα και στο μυαλό του Εργκίν Αταμάν ξύπνησαν ευχάριστες μνήμες από την «Uber Arena».

Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού είδε τους παίκτες του να «χαϊδεύουν» το γκάζι όταν ένιωθαν την ανάσα της μαχητικής Άλμπα φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα (77-87).

Έπειτα από το 2020 και την ζόρικη νίκη κόντρα στη Χίμκι, οι σαφώς ανώτεροι και πιο πλήρεις «πράσινοι» πήραν επιτέλους νίκη σε πρεμιέρα και ξεκίνησαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις προσπάθειές τους για να διατηρηθούν στην κορυφή. Δεν θα είναι επουδενί εύκολο πλην όμως έχουν τις δυνατότητες για να τα καταφέρουν.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο Εργκίν Αταμάν στάθηκε στη σημασία του αποτελέσματος ενώ έκανε ξεχωριστή αναφορά και στον Κώστα Σλούκα που διαχειρίστηκε άψογα τα τελευταία λεπτά.

«Είχαμε πολλές ευκαιρίες απόψε να πάρουμε το παιχνίδι, αλλά κάθε φορά κάναμε εύκολα λάθη και δίναμε τη δυνατότητα στην Άλμπα να βάζει buzeer και να παίρνει πόντους από επιθέσεις δεύτερης ευκαιρίας. Ο Γουίλιαμς βρήκε τρία ελεύθερα σουτ από το high post. Δεν είναι μετρ του είδους αλλά τα έβαλε. Ο Σλούκας κατάφερε να διαχειριστεί τα τελευταία λεπτά του αγώνα πολύ καλά και πήραμε λοιπόν αυτή την πρώτη νίκη της σεζόν. Σε αυτό το σημείο της σεζόν είναι πιο σημαντικό να νικάς, ειδικά εκτός έδρας. Ξεκινήσαμε με νίκη και αυτό είναι το σημαντικό ενώ παράλληλα μοιράσαμε τα λεπτά και νομίζω ότι μέρα με την ημέρα θα παίζουμε όλο και καλύτερα».

Έχουμε καλό βάθος στο ρόστερ. Πρέπει να έχουμε καλύτερη συγκέντρωση στην άμυνα. Επιθετικά είμαστε εντάξει. Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι στην άμυνα. Πολλές φορές αμυντικά χαλαρώνουν οι παίκτες. Δεν πρέπει να κάνουμε κάτι τέτοιο, για να έχουμε και πόντους στον αιφνιδιασμό. Έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου», κατέληξε ο Εργκίν Αταμάν.