Αρχική > ΜΠΑΣΚΕΤ > EUROLEAGUE > Άφησε πίσω τα… φαντάσματα της πρεμιέρας: Αγχώθηκε, αλλά νίκησε στο τέλος η Ρεάλ την Παρτιζάν!

Η Ρεάλ Μαδρίτης πανηγύρισε την πρώτη της νίκη για φέτος στην Euroleague, μετά την ήττα της στην πρεμιέρα. Πολύ καλή για 30’ λεπτά η Παρτιζάν!

Ρεάλ Μαδρίτης Παρτιζάν Euroleague

Στην πρώτη της νίκη στη φετινή Euroleague έφτασε η Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι Μαδριλένοι επικράτησαν με 93-86 της Παρτιζάν, που έμεινε από δυνάμεις στο τελευταίο δεκάλεπτο.

«Πυροβολούσε» από το τρίποντο η Παρτιζάν

Οι δύο ομάδες μας χάρισαν ένα «χορταστικό» ημίχρονο. Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν ισόπαλες (24-24).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ασταμάτητοι από τα 6.75 και ήταν η κύρια αιτία που έμεναν ζωντανοί στο παιχνίδι.

Στη δεύτερη περίοδο μπορεί να μην ήταν τόσο εύστοχοι, αλλά και πάλι κατάφεραν αν μείνουν κοντά στο σκορ. Η «βασίλισσα» αν και δεν σούταρε καλά στο πρώτο ημίχρονο από το τρίποντο (4/14) κατάφερε να έχει το προβάδισμα (50-47).

Αντιθέτως, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν εξαιρετική από μακριά, έχοντας ποσοστά πάνω από 50% στο πρώτο μισό (8/15).

«Καθάρισε» στο τέλος η Ρεάλ Μαδρίτης

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα πράγματα δεν άλλαξαν δραματικά. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν σταθερά το προβάδισμα, αλλά οι Σέρβοι έβρισκαν συνεχώς απαντήσεις.

Η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τη «βασίλισσα» στο +4 από την Παρτιζάν.

Ωστόσο, όλα άλλαξαν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού. H ομάδα του Τσους Ματέο «έσφιξε» την άμυνά της, έγινε πιο απειλητική στην επίθεση και με ένα επιμέρους σκορ (25-22) πήρε τη νίκη.

Την επόμενη αγωνιστική η Ρεάλ Μαδρίτης πηγαίνει στην έδρα της Μπασκόνια (15/10, 21:30), ενώ η Παρτίζαν υποδέχεται την Μπάγερν Μονάχου (15/10, 21:45).

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 50-47, 68-64, 93-86

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Ρεάλ Μαδρίτης (Τ. Ματέο): Αμπάλδε 4 (4 ριμπάουντ), Καμπάσο 8 (6 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Ρατάν-Μέις 12 (4/4 τρίποντα), Γκονζάλεζ, Χεζόνια 10 (1/3 τρίποντα), Μούσα 12 (1/3 τρίποντα), Ντεκ 10, Ιμπάκα 15 (7 ριμπάουντ), Ταβάρες 8, Γιουλ 2, Φελίζ 2, Εντιαγέ 10

Παρτιζάν (Ζ. Ομπράντοβιτς): Ντέιβις 8 (5 ριμπάουντ), Λούντμπεργκ 6, Κ. Τζόουνς 15 (2/4 τρίποντα), Ντιλικίνα 11 (3/5 τρίποντα), Κοπρίβιτσα, Νάκιτς 5, Μαρίνκοβιτς 12 (2/2 τρίποντα), Ποκουσέβσκι, Μπράουν 12 (2/4 τρίποντα), Μπόνγκα 6, Λάκιτς, Τ. Τζόουνς 11 (4 ριμπάουντ)