Αρχική > ΜΠΑΣΚΕΤ > EUROCUP > O Άρης αδίκησε τον εαυτό του απέναντι στην Τουρκ Τέλεκομ και γνώρισε 2η ήττα στο Eurocup

Στα… σκουπίδια πέταξε ο Άρης την μεγάλη του προσπάθεια να επιστρέψει στο ματς με την Τουρκ Τέλεκομ γνωρίζοντας δεύτερη ήττα στο φετινό EuroCup.

Ο πεισματάρης Άρης που δεν έχει μάθει να τα παρατά και να τα βάζει κάτω, έβαλε… τρικολοποδιά στον εαυτό του το βράδυ της Τετάρτης (2/10) στο Αλεξάνδρειο κόντρα στην Τουρκ Τέλεκομ (63-68).

Οι Θεσσαλονικείς που πέταξαν σχεδόν ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο και βρέθηκαν στο -17 (13-30) από νωρίς, επέστρεψαν στη διεκδίκησή του ματς, προσπέρασαν στις αρχές της τελευταίας περιόδου (52-50), παρόλα αυτά κάποιες λάθες επιλογές στο τέλος τον «καταδίκασαν» σε 2η ήττα στο Eurocup σε ισάρριθμα παιχνίδια.

Εξελίχθηκε σε δήμιο ο Άκπιναρ που πήρε… φωτιά στην τελευταία περίοδο (7π.), αποχώρησε τραυματίας και υποβασταζόμενος ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος στο 32′ που έγινε δέκτης του ζεστού χειροκροτήματος των φίλων των «κιτρινόμαυρων», φεύγοντας υποβσταζόμενος από το παρκέ.

«Πλήρωσε» την αστοχία του (5/20 τρίποντα και 18/38 δίποντα) ο Άρης και τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ (21 «σκουπίδια» κατέβασε η Τουρκ Τέλεκομ του Τσαν, πρώην προπονητή της Εφές).

Η άμυνα τον έβαλε στο ματς και τον… πρόδωσε

Η ομάδα του Καστρίτη που πήγε να κάνει την ανατροπή δίχως τους τραυματίες Λασζέφσκι και Χοτζ και πριν την έναρξη του αγώνα βράβευσε τον Χάνλαν της αντίπαλης ομάδας για την προσφορά του στον Άρη (2021-22), έτρεξε ένα επιμέρους 10-0 στην τρίτη περίοδο για να περάσει μπροστά για πρώτη φορά στον αγώνα με 47-45.

Εκεί που οι Θεσσαλονικείς είχαν τον μομέντουμ, ο τραυματισμός του Χαραλαμπόπουλου μάλλον τους «φρέναρε» χάνοντας αρκετές ευκαιρίες για να πάρουν τα ηνία. Ακόμα κι έτσι οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο λεπτό χέρι χέρι και εκεί οι παίκτες του Άρη πήραν λάθος επιλογές.

Στα 59.1’’ για την λήξη, ο Μπράουν έκανε μπάσιμο ανενόχλητος και με λέι απ, διαμόρφωσε το 64-59 υπέρ της Τουρκ Τέλεκομ. Στα 44.1’’ για το τέλος, ο Άρης μείωσε σε 64-61 με 2/2 βολές του Νόλεϊ. Ο Ακπινάρ με λέι απ μετά από άψογο σκριν του Αλεξάντερ, στα 25.7’’ έκανε το 66-61 υπέρ της ομάδας του. Οι παίκτες του Καστρίτη μείωσαν σε 66-63 στα 18.4’’, με γρήγορο φλόουτερ του Ντε Τζούλιους. Στα 10.6’’ για το τέλος, ο Μπράουν όμως ήταν ψύχραιμος και με 2/2 βολές έκανε το 68-63 υπέρ της Τουρκ Τέλεκομ. Αυτό ήταν το τελικό σκορ, αφού ο Μαντζούκας αστόχησε σε τρίποντο υπό πίεση αντιπάλου και με την άμμο στην κλεψύδρα να αδειάζει.