Αρχική > ΜΠΑΣΚΕΤ > BCL > Προμηθέας: «Ζορίστηκε», αλλά πήρε την πρώτη του νίκη στo BCL

Προμηθέας: «Ζορίστηκε», αλλά πήρε την πρώτη του νίκη στo BCL

Την πρώτη του νίκη στο BCL πανηγύρισε ο Προμηθέας, που επικράτησε εκτός έδρας της Ράστα Βέχτα (86-88), με φανταστικό τον Γουίλιαμς!

Προμηθέας Ράστα Βέχτα

Μία μεγάλη νίκη πανηγύρισε ο Προμηθέας, που κέρδισε στην έδρα της Ράστα Βέχτα (86-88).

Οι Πατρινοί αν και έδειξαν να… καθαρίζουν την αναμέτρηση στο πρώτο ημίχρονο, «ζορίστηκαν» και λίγο έλειψε να ηττηθούν!

Φανταστικό ημίχρονο 50 πόντων

Ο Προμηθέας ξεκίνησε εξαιρετικά τον αγώνα.

Στην κόρνα για τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου ήταν στο +13, έχοντας σκοράρει 29 πόντους (16-29)!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν την αναμέτρηση, αλλά οι Πατρινοί δεν έδειχναν να… χάνουν τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Όντας σε εξαιρετικό επιθετικό βράδυ, αφού πήγαν στα αποδυτήρια, έχοντας σκοράρει 50 πόντους!

Κακές αμυντικές αποφάσεις και στο τέλος… τρέξιμο

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεωδόρου βγήκε από τα αποδυτήρια χωρίς την ενέργεια του πρώτου ημιχρόνου και δεχόταν πολύ εύκολα καλάθια.

Ωστόσο, στην επίθεση έβρισκε απαντήσεις. Γεγονός που την κράτησε στη θέση οδηγού.

Στην τέταρτη περίοδο είδαμε ένα νέο παιχνίδι, καθώς η Ράστα Βέχτα κατάφερε να φέρει τον αγώνα στα ίσα (78-78) έξι λεπτά πριν το τέλος του.

Στην αμέσως επόμενη επίθεση η ελληνική ομάδα δέχτηκε τρίποντο, που την έβαλε πίσω στο σκορ μετά από πολύ ώρα!

O Προμηθέας μπόρεσε να βγάλει αντίδραση και με ένα… περιπετειώδες καλάθι του Γουίλιαμς μπήκε ξανά μπροστά στο σκορ!

Ένα «τρελό» φινάλε

Οι Γερμανοί έφτασαν στην ισοφάριση 30′ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του παιχνιδιού με τρίποντο του Κάμπελ (86-86)!

Ωστόσο, οι Πατρινοί κρατούσαν τη τύχη του αγώνα στα χέρια τους. Ο Γουόκερ προσπάθησε να σκοράρει, δεν τα κατάφερε, αλλά εκεί ήταν ο Ιβούντου!

Ο 29χρονος σκόραρε για το 86-88 και κέρδισε και φάουλ. Από τη γραμμή της… φιλανθρωπίας αστόχησε, αλλά η Ράστα Βέχτα δεν μπόρεσε να βρει το νικητήριο καλάθι!

Τα δεκάλεπτα: 16-29, 41-50, 71-74, 86-88