Αρχική > ΜΠΑΣΚΕΤ > BCL > Περιστέρι: Είχε «ψυχή», όχι τύχη στη Μανίσα και ήττα με 79-77

Περιστέρι: Είχε «ψυχή», όχι τύχη στη Μανίσα και ήττα με 79-77

Το Περιστέρι πάλεψε σαν «θηρίο», όμως δεν κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη. Ήττα στην Τουρκία με 79-77 στο όριο από τη Μανίσα.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΜΑΝΙΣΑ

Με στόχο την πρώτη του νίκη στο φετινό Basketball Champions League, το Περιστέρι αγωνιζόταν στην έδρα της πρωτοπόρου Μανίσα. Η τουρκική ομάδα, πρώην σύλλογος του Σέιμπεν Λι έχει κάνει το 2/2 στον όμιλο και φιλοξενούσε το Περιστέρι. Η ομάδα του Λιμνιάτη βρέθηκε σε μεγάλα κέφια στο ξεκίνημα και πήρε προβάδισμα. Οι Περιστεριώτες προηγήθηκαν με 16-11, 4 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Όμως, οι Τούρκοι είχαν απαντήσεις και πήραν εκείνοι το προβάδισμα πολύ γρήγορα. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το Περιστέρι μπροστά στο 23-21.

Αμφίρροπο παιχνίδι!

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αμφίρροπο με τους δύο αντιπάλους να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Το 44-40 του ημιχρόνου μιλούσε από μόνο του. Η ομάδα του Λιμνιάτη δεν άφηνε την Μανίσα να απομακρυνθεί στο σκορ αλλά δεν μπορούσε την ίδια στιγμή να πάρει και το προβάδισμα. Μπένσον και Γιαγκμούρ έκαναν ζημιά στο Περιστέρι. Τζάρελ Έντι και Τζορτζ Πάπας κρατούσαν τους φιλοξενούμενους ηρωικά.

Μια τεχνική ποινή… έκανε τη διαφορά!

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν άκρως εντυπωσιακό. Οι δύο ομάδες παρέμεναν πολύ κοντά. Το Περιστέρι συγκεκριμένα ήταν πίσω άλλοτε, 2, άλλοτε 1 πόντο και άλλοτε ισόπαλο. 3 περίπου λεπτά πριν τη λήξη, το τρίποντο του Κάρμπερι διαμόρφωσε το 69-69. Έντι και Χάρις έβρισκαν απαντήσεις στα καλάθια των γηπεδούχων. 76-75 υπέρ των Τούρκων 1 λεπτό πριν το φινάλε. Με καλάθι του Κρις Κόφι η ομάδα των Δυτικών Προαστίων έασε μπροστά με 77-76, 38 δεύτερα πριν το τέλος. Ωστόσο, η τεχνική ποινή που δόθηκε στον Τζορτζ Πάπας 0.9 δέκατα πριν το τέλος, έκρινε οριστικά την έκβαση της αναμέτρησης, οριακά υπέρ της Μανίσα με σκορ 79-77. Κρίμα για το Περιστέρι που μένει με την πικρία και ένα μεγάλο αχ.

Κορυφαίος για τους νικητές, ο Μαρτίνας Εχόντας με 19 πόντους. Από κοντά του κι ο Ούγκο Μπένσον με 17 πόντους. Αντίθετα, για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Κόφι (14π.), Κάρμπερι και Έντι με 13 πόντους αμφότεροι.

Βίοι αντίθετοι για τις δύο ομάδες. Στο 3-0 οι Τούρκοι στο 0-3 το Περιστέρι.

Τα σκορ των δεκαλέπτων: 21-23, 44-40, 62-57, 79-77

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης ΕΔΩ.