Αρχική > ΜΠΑΣΚΕΤ > BCL > Ο 18χρονος Τραορέ «χάλασε» την πρεμιέρα του Κολοσσού: Βαριά ήττα (84-54) από την Σεν Κεντέν

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο Κολοσσός Ρόδου στο Basketball Champions League, καθώς ηττήθηκε 84-54 από την Σεν Κεντέν.

Μπορεί ο Κολοσσός Ρόδου να έγραψε ιστορία καθώς συμμετείχε για πρώτη φορά σε ευρωπαϊκή διοργάνωση, ωστόσο ήρθε αντιμέτωπος με την ήττα με 84-54 από τη Σεν Κεντέν στη Γαλλία για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League.

Βασικό εμπόδιο στην ήττα του στάθηκε ο 18χρονος Νολάν Τραορέ. Ο νεαρός σημείωσε 27 πόντους, είχε 4/10 τρίποντα και 5 ασίστ. Για τον Κολοσσό κορυφαίος παίκτης αναδείχθηκε ο Παούλιους Ντανουσεβίτσιους μς 15 πόντους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για την ελληνική ομάδα καθώς το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Ροδίτες να έχουν ένα μικρό προβάδισμα (12-17). Βέβαια η συνέχεια ήταν αρκετά διαφορετική καθώς οι Γάλλοι πήραν μπρος και δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι.

Οι γηπεδούχοι μέχρι και την ολοκλήρωση του δευτέρου δεκαλέπτου είχαν ανακτήσει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (40-30). Αυτό συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο όπου οι Γάλλοι κατάφεραν να μαζέψουν 26 πόντους εν αντιθέσει των 11 του ελληνικού συλλόγου. Καθώς είχαν ήδη μπει τα θεμέλια της νίκης, το τελικό 84-54 δεν ήταν δύσκολο να διαμορφωθεί.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 40-30, 66-41, 84-54