Αρχική > ΜΠΑΣΚΕΤ > BCL > Νικηφόρα πρεμιέρα στην Ευρώπη για την ΑΕΚ: Κέρδισε τη Μακάμπι Ραμάτ Γκαν (80-71) με «καυτούς» Χαμπ και Χέιλ!

Η ΑΕΚ Betsson κέρδισε με 80-71 τη Μακάμπι Ραμάτ Γκαν, στην πρώτη της αναμέτρηση για το BCL, με τους Χαμπ και Χέιλ να… πυροβολούν από τα 6.75!

ΑΕΚ BCL

Η ΑΕΚ Betsson ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις της στο BCL, καθώς κέρδισε με 80-71 τη Μακάμπι Ραμάτ Γκαν, με ασταμάτητους τους Πρέντις Χαμπ και Χάντερ Χέιλ!

Στο πρώτο ημίχρονο η επίθεση της «Ένωσης» λειτουργούσε υποδειγματικά, ενώ τη νίκη την έφερε η πολύ καλή άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου.

Οι «κιτρινόμαυροι» ξεκίνησαν εξαιρετικά την αναμέτρηση και βρέθηκαν στο +5 στο σφύριγμα για την ανάπαυλα (47-42). Προβάδισμα που θα μπορούσε να είναι πολύ μεγαλύτερο αν οι παίκτες του Σάκοτα δεν είχαν αμυντικά κενά καθ’ όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης τα πράγματα άλλαξαν και η ΑΕΚ «έσφιξε» την άμυνά της από το τρίτο δεκάλεπτο, ενώ στην επίθεση όταν χρειαζόταν βοήθειες τις έβρισκε.

Στην τελευταία στροφή του αγώνα οι Ισραηλινοί «βραχυκύκλωσαν» από την αμυντική λειτουργία της ελληνικής ομάδας και παρότι έφτασαν στο -4 (69-65) 2:45 πριν τη λήξη δεν κατάφεραν να στερήσουν από την ΑΕΚ τη νίκη!

Ο Χάντερ Χέιλ τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους και 4/8 τρίποντα, ενώ ο Χαμπ σκόραρε 28 πόντους με 7/12 τρίποντα σε μία εκπληκτική εμφάνιση από τον Αμερικάνο!

Σημαντικές βοήθειες έδωσε και ο Γκραντ Γκόλντεν, ο οποίος, «καθάρισε» αρκετά ριμπάουντ (7), ενώ έδωσε και βοήθεια στο σκοράρισμα (14 πόντοι).

Επόμενος αγώνας για την ομάδα του Σάκοτα στην Ευρώπη είναι απέναντι στη Βόννη (15/10, 21:00), όπου θα χρειαστεί να ταξιδέψει στη Γερμανία.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 47-42, 61-54, 80-71