Αρχική > ΜΠΑΣΚΕΤ > STOIXIMAN GBL > Το Λαύριο έμεινε πάλι με τις εντυπώσεις – το 2/2 ο Προμηθέας με εκτελεστή Γουίλιαμς!

Το Λαύριο πάλεψε ξανά για τρία δεκάλεπτα, αλλά υποκλίθηκε στην ανωτερότητα του Προμηθέα με 93-84. 2/2 για τους Πατρινούς που είχαν τον Κένι Γουίλιαμς (21π.) σε τεράστια ημέρα!

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΛΑΥΡΙΟ

Προμηθέας Πάτρας εναντίον Λαυρίου. Οι Πατρινοί έχουν κάνει σεφτέ στην Stoiximan GBL, ενώ το Λαύριο έχει να υπερηφανεύεται για την πολύ καλή εμφάνιση της 1ης αγωνιστικής απέναντι στους Πειραιώτες. Η ομάδα του Κώστα Μέξα για τρία δεκάλεπτα περίπου είχε πολύ καλή εικόνα. Όμως απέναντι στον Προμηθέα, ήταν ένα διαφορετικό παιχνίδι.

Σούπερ Λαύριο στο ξεκίνημα!

Ωστόσο, το Λαύριο είχε την ίδια άφοβη και επιθετική προσέγγιση και γι’ αυτό το λόγο πήρε μεγάλο προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (16-22).

Με τους Σλέιτερ, Γουάχαμπ να τα κάνουν όλα σε άμυνα και επίθεση οι φιλοξενούμενοι του Κώστα Μέξα πήγαν με προβάδισμα στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (40-43). Προβάδισμα που όμως ήταν πλέον οριακό. Οι γηπεδούχοι του Ηλία Παπαθεοδώρου έκαναν μεγάλη αντεπίθεση με ηρωϊσμούς του Κένι Γουίλιαμς. Ο Αμερικάνος γκαρντ πήρε στην κυριολεξία φωτιά στην επίθεση.

Όμως, το Λαύριο χάρη στην τριπλέτα, Μουράτου, Γουάχαμπ και Σλέιτερ άντεχε και έκλεισε στο -3. Κακό δεκάλεπτο για την ομάδα του Μέξα που δέχτηκε 27 πόντους. Μεγάλο ρόλο έπαιξε και η αγωνιστική άνοδος του Iβούντου (13π.).

2/2 ο Προμηθέας – το Λαύριο έμεινε από καύσιμο!

Η τελευταία περίοδος ήταν αίμα και άμμος με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά, ωστόσο ο Προμηθέας διέθετε μεγαλύτερη ποιότητα και αυτό φαινόταν με γυμνό μάτι. Στο τέλος, βγήκαν μπροστά οι Λούντζης, Γουίλιαμς και Ιβούντου και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 93-84 υπέρ των γηπεδούχων.

Σούπερ εκκίνηση στη Stoiximan GBL για τον Προμηθέα. Μετά το Μαρούσι κερδίζει και το Λαύριο. Στον αντίποδα, δίχως νίκη οι φιλοξενούμενοι έχοντας όμως δύσκολο πρόγραμμα.

Τα σκορ των δεκαλέπτων: 16-22, 40-43, 67-64,

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης ΕΔΩ.