Αρχική > ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ > ΤΕΝΙΣ > Πέρασε με δυσκολία στον 3ο γύρο του Shanghai Masters ο Τσιτσιπάς

Πέρασε με δυσκολία στον 3ο γύρο του Shanghai Masters ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε 2-0 σετ του Κέι Νισικόρι και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του τουρνουά στη Σαγκάη. Παράλληλα σημείωσε ένα σημαντικό ρεκόρ.

Με νίκη ξεκίνησε ο Στέφανος Τσιτσιπάς τις υποχρεώσεις του για φέτος στο Shanghai Masters. Ο Έλληνας τενίστας επικράτησε 2-0 σετ (7-6, 6-4) του Κέι Νισικόρι και πήρε την πρόκριση για τον 3ο γύρο της διοργάνωσης.

Παράλληλα ο Έλληνας έγραψε ένα σημαντικό ρεκόρ. Μετά τη σημερινή νίκη έφτασε τις 200 σε σκληρή επιφάνια. Είναι ο πρώτος άνδρας που γεννήθηκε το 1998 ή αργότερα που κάνει κάτι τέτοιο.

Ο Τσιτσιπάς έδειξε ένα πολύ δυναμικό πρόσωπο στον αγώνα. Απεναντίας ο Ιάπωνας δυσκόλεψε πολύ το έργο του, γεγονός που δείχνει και το τελικό αποτέλεσμα. Να θυμίσουμε πως ο Νισικόρι βρίσκεται στο Νο 200 της παγκόσμιας κατάταξης και αυτή ήταν η τέταρτη μεταξύ τους αναμέτρηση.

Ο αγώνας

Ο 26χρονος τενίστας αρχικά δυσκολεύτηκε. Το σκορ ήταν στο 40-40 κι εκείνος χρειάστηκε δύο σερί πόντου για να υπερασπιστεί το σερβίς του. Στη συνέχεια ο Νισικόρι ισοφάρισε στα σετ, αλλά ο Τσιτσιπάς γρήγορα έκανε το 2-1.

Οι δυο τους συνέχισαν να αποδίδουν εξαιρετικά και το ταμπλό σημείωσε 3-3 και στη συνέχεια 4-4. Ο Έλληνας κατάφερε να γυρίσει το 0-30, όπου βρέθηκε στο επόμενο game, με αποτέλεσμα να κάνει το 5-4. Το tie break ήταν αυτό που έκρινε τα πάντα και το πρώτο σετ έληξε με 7-6.

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα δεν ήταν διαφορετικά. Οι δύο τενίστες απέφυγαν όσο μπορούσαν τα λάθη, μέχρι και το 3-3. Στο έβδομο game ο Τσιτσιπάς πάτησε το γκάζι και δεν σταμάτησε. Με σχετική ευκολία πήρε τα επόμενα δύο games κι εν τέλει έκανε το 6-4. Νωρίτερα από αυτό ο Νισικόρι προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας, αλλά δεν ήταν αρκετό για να του δώσει τη νίκη.