Αρχική > ΜΠΑΣΚΕΤ > EUROLEAGUE > Επέστρεψε στις νίκες η Μονακό: Κέρδισε τη Βίρτους που ακόμα «ψάχνεται»!

Επέστρεψε στις νίκες η Μονακό: Κέρδισε τη Βίρτους που ακόμα «ψάχνεται»!

H Mονακό ήταν σοβαρή και κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, κερδίζοντας τη Βίρτους Μπολόνια (18/10, 101-85) στην έδρα της.

Μονακό Βίρτους Μπολόνια

Η Μονακό άφησε πίσω της το κακό βράδυ απέναντι στην Μπαρτσελόνα (16/10, 86-71) και κέρδισε ξανά. Από την άλλη, η Βίρτους Μπολόνια (18/10, 101-85) δεν μπόρεσε να φτάσει στην πρώτη της νίκη και πλέον έχει ρεκόρ 0/4!

Τα… βρήκε σκούρα στο πρώτο ημίχρονο η Μονακό

Η Βίρτους μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι. Περιόρισε αρκετά την επίθεση της Μονακό, ενώ η ίδια έβρισκε λύσεις στο μπροστινό μέρος του παρκέ.

Ωστόσο, δεν μπόρεσε να πάρει μεγάλο προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους, με τον Μάικ Τζέιμς να παίρνει περισσότερες μπάλες στα χέρια του. Κάπως έτσι, πήγαμε στο ημίχρονο με τους Ιταλούς να είναι στο +1 στο σκορ (46-47).

«Πάτησε» γκάζι και κέρδισε η Μονακό

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες της Μονακό πατούσαν καλύτερα στο παρκέ. Πήραν εκ νέου το προβάδισμα, με τη Βίρτους να μένει σταθερά από 5-8 πόντους πίσω.

Η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο, όταν ο Τζόρνταν Λόιντ έπιασε δουλειά και… πυροβολούσε από παντού.

Οι φιλοξενούμενοι αν και προσπάθησαν να επιστρέψουν στον αγώνα δεν μπόρεσαν. Η Μονακό ήταν σοβαρή και στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης.

Επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων

Η παρέα του Τζέιμς θα αντιμετωπίσει την Παρί (24/10, 20:00) για τον γαλλικό εμφύλιο, ενώ η Βίρτους θα ψάξει την πρώτη της νίκη απέναντι στην Παρτιζάν (24/10, 21:30).

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 46-47, 70-64, 101-85

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Μονακό (Σ. Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 20 (3/4 τρίποντα), Λόιντ 11 (1/5 τρίποντα), Παπαγιάννης, Ντιαλό 7 (1/3 τρίποντα), Κορνελί, Τζαϊτέ 15 (7 ριμπάουντ), Μοτιεγιούνας 3, Τάρπεϊ, Μπεγκαρίν, Μπράουν 14 (2/2 τρίποντα), Στραζέλ 12 (4/7 τρίποντα), Τζέιμς 19 (1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

Βίρτους Μπολόνια (Λ. Μπάνκι): Κορντινιέ 11 (1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπελινέλι 6 (1/3 τρίποντα), Παγιόλα 3, Κλάιμπερν 8 (5 ριμπάουντ), Σενγκέλια 17 (5 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Χάκετ 5 (4 ριμπάουντ), Γκράζουλις, Μόργκαν 11 (1/5 τρίποντα), Πολονάρα 3, Ντιούφ 12 (4 ριμπάουντ), Ζίζιτς 9 (5 ριμπάουντ), Τάκερ