Αρχική > ΜΠΑΣΚΕΤ > STOIXIMAN GBL > «Πάτησε το γκάζι στο τέλος»: Ασταμάτητος Ναν έδωσε τη νίκη (93-96) στον Παναθηναϊκό απέναντι στον ΠΑΟΚ!

Έκανε ό,τι ήθελε ο Κέντρικ Ναν απέναντι στον ΠΑΟΚ και… χάρισε στον Παναθηναϊκό, μία αγχωτική νίκη (93-96), για τη 2η αγωνιστική της Stoiximan GBL!

Stoiximan GBL Παναθηναϊκός ΠΑΟΚ

Ο Παναθηναϊκός πήγε να… σκοντάψει κόντρα στον ΠΑΟΚ, αλλά πήρε τη νίκη (93-96) με τον Κέντρικ Ναν να είναι σε δαιμονιώδη φόρμα!

Ο Αμερικάνος σούτινγκ γκαρντ σταμάτησε στους 27 πόντους, ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσε και ο Ιωάννης Παπαπέτρου.

Μόνο ο Ναν σκόραρε από μακριά

Ο Κέντρικ Ναν ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και με την συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών είχε ήδη 9 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός έβρισκε λύσεις στην επίθεση, αλλά έδειχνε να έχει προβλήματα στην άμυνα, που τον άφησαν πίσω στη λήξη της πρώτης περιόδου (22-21).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πολύ καλή τους εμφάνιση. Στο δεύτερο δεκάλεπτο προστέθηκε ακόμα ένας… μπελάς για την άμυνά τους, με τον Μήτογλου να δίνει σημαντικές βοήθειες.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν παρά την αστοχία της από τα 6.75 κατάφερε να είναι μπροστά στο σκορ (42-44), στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Φανταστικός ΠΑΟΚ έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του «Δικέφαλου του Βορρά» μπήκαν φορτσάτοι! Και με επιμέρους σκορ 28-20 μπήκαν στην τελευταία περίοδο στο +6 (70-64).

Μόνιμη πηγή κινδύνου για τους γηπεδούχους ήταν ο Κέντρικ Ναν. Ενώ, χρειάστηκε να περάσουν 33’ λεπτά αγώνα για να αστοχήσει σε σουτ!

Και τώρα… τρέξιμο

Οι φιλοξενούμενοι στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού ανέβασαν ταχύτητα και με τον Παπαπέτρου να μπαίνει στην εξίσωση, πήραν κεφάλι στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να διεκδικήσει ξανά τον αγώνα, αλλά οι «πράσινοι» είχαν πατήσει για τα καλά το… γκάζι.

Στο 38′ ο Τζέριαντ Γκραντ έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο, που ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη του Παναθηναϊκού.

Παρά την επικράτηση, ο Εργκίν Αταμάν είχε πολλά παράπονα από τους παίκτες του.

Επόμενη αναμέτρηση για τον ΠΑΟΚ απέναντι στον Πανιώνιο (19/10, 20:15). Ενώ οι Πρωταθλητές Ελλάδας και Ευρώπης θα παίξουν εντός έδρας με την AEK Betsson (21/10, 20:15).

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-44, 70-64, 93-96

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα.

ΠΑΟΚ (Καντσελιέρι): Άπσον 12 (2 ριμπάουντ), Περσίδης 3, Μπάρτλεϊ 20 (2/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Ρέινολντς 20 (9/12 δίποντα, 5 ασίστ), Κρούζερ 10 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λέφας, Χέντερσον 8, Φόρεστερ 2 (7 ριμπάουντ), Ιατρίδης, Κατσίβελης 9, Παπαδάκης 9, Μανθόπουλος

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Μπράουν 2, Παπαπέτρου 7, Ναν 27 (9/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λεσόρ 17 (9 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 8, Καλαϊτζάκης 2, Μωραΐτης, Σλούκας 4 (5 ασίστ), Σαμοντούροβ, Γκραντ 9, Ερνανγκόμεθ 7 (6 ριμπάουντ), Μήτογλου 13 (12 ριμπάουντ).