Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > ΔΙΕΘΝΗ > ΚΟΣΜΟΣ > Nations League: Τα «θαλάσσωσε» η Ιταλία κόντρα στο Βέλγιο – Έκανε το… καθήκον της η Γαλλία!

Δείτε όλα τα αποτελέσματα του UEFA Nations League, από τους σημερινούς αγώνες (10/10).

Nations League

Συναρπαστικές αναμετρήσεις μας πρόσφερε το UEFA Nations League.

Στις πιο σημαντικές η Γαλλία επικράτησε του Ισραήλ (1-4), με τον Ενκουνκού να σκοράρει ένα απίθανο γκολ.

Ιταλία και Βέλγιο ήρθαν ισόπαλες (2-2), με τους παίκτες του Σπαλέτι να παίρνουν προβάδισμα δύο γκολ, αλλά να τα… κάνουν μαντάρα.

Ενώ, στο δεύτερο παιχνίδι του ομίλου της Εθνικής μας, η Ιρλανδία πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στον όμιλο.

Ισραήλ – Γαλλία

Η Γαλλία επέβαλε από νωρίς τον ρυθμό της και μόλις στο 7o λεπτό της αναμέτρησης πήρε προβάδισμα.

Ο Καμαβίνγκα σούταρε από μακρινή απόσταση, ο Γκλάζερ δεν μπόρεσε να μπλοκάρει την μπάλα και εκείνη κατέληξε στα δίχτυα.

Οι (τυπικά) γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και στο 24’ βρήκαν απάντηση. Ο Γκάντελμαν βρήκε αφύλακτη την άμυνα των Γάλλων και με κεφαλιά ισοφάρισε για την ομάδα του.

Ωστόσο, το ματς δεν έμεινε για πολύ ισόπαλο. O Ενκουνκού με μία τρομερή ενέργεια έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους «τρικολόρ».

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν ανέβασε στροφές και με δύο γκολ, έφτασε σε μία εύκολη επικράτηση. Αρχικά, ο Γκουεντούζι έκανε το 1-3 και δύο λεπτά αργότερα ο Μπαρκολά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ιταλία – Βέλγιο

Με το… καλημέρα οι Ιταλοί πήραν προβάδισμα στο σκορ.

Στο 2’ οι βέλγικη άμυνα δεν μπόρεσε να απομακρύνει και από κοντά ο Καμπιάσο άνοιξε το σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι δεν ξεκίνησαν καθόλου καλά την αναμέτρηση και στο 24’ δέχτηκαν και δεύτερο γκολ. Ο Καμπιάσο σούταρε, ο Καστέλς δεν μπόρεσε να συγκρατήσει και από κοντά ο Ρετέγκι έκανε το 2-0.

Στο 40’ η ομάδα του Σπαλέτι έμεινε με παίκτη λιγότερο, με αποβολή του Πελεγκρίνι. Και ας μην έφτανε αυτό, το Βέλγιο μείωσε σε 2-1, με μία καταπληκτική κομπίνα.

Οι Βέλγοι στο δεύτερο ημίχρονο έφτασαν και σε δεύτερο γκολ. Με τον Τροσάρ να κάνει το 2-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Φινλανδία – Ιρλανδία

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου της Εθνικής μας, η Φινλανδία κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 17ο λεπτό κόντρα στην Ιρλανδία.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απάντηση στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Σκέιλς να κάνει το 1-1.

Εν τέλει, οι Ιρλανδοί έφτασαν στην πρώτη τους νίκη, με γκολ του Μπράντι στο 88ο λεπτό.