Αρχική > ΜΠΑΣΚΕΤ > STOIXIMAN GBL > Ο Πανιώνιος είναι ξανά εδώ: Πρώτη νίκη στη Basket League, μετά από τέσσερα χρόνια!

Η επιστροφή του Πανιώνιου στα μεγάλα «σαλόνια» του ελληνικού μπάσκετ συνοδεύτηκε με νίκη επί του Κολοσσού (67-65)!

Πανιώνιος Κολοσσός

Ο Πανιώνιος είναι ξανά εδώ! Η ομάδα της Νέας Σμύρνης κέρδισε τον Κολοσσό (67-65) και έφτασε στην πρώτη της επικράτηση στα μεγάλα «σαλόνια», μετά από τέσσερα χρόνια!

Εξαιρετικός Κολοσσός έδειξε να… καθαρίζει τον αγώνα

Ο Κολοσσός ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και έκλεισε στο +7 την πρώτη περίοδο (13-20).

Οι γηπεδούχοι έδειχναν «βραχυκυκλωμένοι» στην επίθεση, ενώ η ομάδα της Ρόδου πήγε στα αποδυτήρια στο +12 (25-37), δείχνοντας πως θα… χαλάσει την επιστροφή του Πανιωνίου.

Ωστόσο, ο «Ιστορικός» παρά το κακό του ποσοστό από τα 6.75 (1/10) στο πρώτο ημίχρονο, μπόρεσε να μείνει στη διεκδίκηση του αγώνα.

Το comeback του Πανιωνίου, για την πρώτη νίκη μετά από τέσσερα χρόνια

Το σύνολο του Άρη Λυκογιάννη έφτασε μέχρι και το -15, αλλά δεν τα παράτησε.

Ο Νόκο ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, καθώς οι περισσότερες επιθέσεις του Πανιωνίου είχαν ως κύριος εκφραστή τον Καμερουνέζο.

Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 22-14 στην τρίτη περίοδο, έριξαν τη διαφορά στο -4 (47-51).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς εξελίχθηκε σε… θρίλερ. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 12′ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του.

Ο Νόκο κέρδισε φάουλ και πήγε στη γραμμή των βολών, όταν η μπάλα «έκαιγε».

Ο σέντερ του Πανιωνίου διατήρησε τη ψυχραιμία του έκανε το 2/2 και έδωσε μία ιστορική νίκη στην ομάδα του!

Παράπονα από τους γηπεδούχους για την τελευταία φάση του αγώνα. Συγκεκριμένα, η ομάδα του Σιγάλα είχε έντονες διαμαρτυρίες για φάουλ πάνω στον Τόνι.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 25-37, 47-51, 67-65

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Πανιώνιος (Λυκογιάννης): Σμιθ 12 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντέιβις 8 (6 ριμπάουντ), Μπράουν 9, Κάναντι 4, Νόκο 15 (4 ριμπάουντ), Γούλριτζ 10, Μιλεντίγιεβιτς 1, Τσαλμπούρης 4 (4 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης, Σαλούστρος 2, Δημητρακόπουλος, Γκίκας 2

Κολοσσός Ρόδου(Σιγάλας): Γκάουντλοκ 16 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σλαφτσάκης 2, Οκόρο 2, Πετρόπουλος 3, Περάντες 4, Ορτίζ 2, Κολοβέρος 7 (5 ασίστ), Χατζηνικόλας 6, Κουρουπάκης 3, Γιακάι, Ντανουσεβίτσιους 19 (3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Νέλσον 1