Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > STOIXIMAN SUPER LEAGUE > Η «κατάρα» της αγωνιστικής χτύπησε και τον ΠΑΟΚ, με τον ΟΦΗ να γράφει ιστορία… 30ετίας!

Η «κατάρα» της αγωνιστικής χτύπησε και τον ΠΑΟΚ, με τον ΟΦΗ να γράφει ιστορία… 30ετίας!

Για πρώτη φορά μετά από 31 χρόνια ο ΟΦΗ κατάφερε να κερδίσει ξανά τον ΠΑΟΚ στην έδρα του με 2-1 στη Stoiximan Super League.

Μετά την ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε επίσης στην 9η αγωνιστική της Stoiximan Super League. Οι Θεσσαλονικείς βρήκαν απέναντί τους έναν εξαιρετικά μάχημο ΟΦΗ, ο οποίος επικράτησε με 2-1. Έτσι λοιπόν οι Κρητικοί έκαναν κάτι, το οποίο είχαν να κάνουν από το 1993!

Συγκεκριμένα με αυτόν τον τρόπο ο ΟΦΗ κέρδισε για πρώτη φορά στη Θεσσαλονίκη, έπειτα από 31 χρόνια και δεύτερη διαχρονικά. Τότε είχαν ξανά επικρατήσει με το ίδιο σκορ και μάλιστα με ανατροπή. Η έκβαση του αγώνα ήταν ακριβώς η ίδια!

Παράλληλα και για τον Μίλαν Ράσταβατς είναι ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα. Εκτός από το ότι είναι η πρώτη του νίκη στον πάγκο της ομάδας (στον δεύτερο αγώνα), είναι επίσης και η πρώτη προσωπική του νίκη κόντρα στον Ραζβάν Λουτσέσκου.

Μονόλογος για τον ΠΑΟΚ με γκολάρα Ντεσπότοφ

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση. Στο 21ο λεπτό ο Κωνσταντέλιας εισέβαλε στην αντίπαλη περιοχή, όμως είδε το σουτ του να τραντάζει το δοκάρι.

Στη συνέχεια ο 21χρονος μεσοεπιθετικός χτύπησε ξανά την πόρτα του Χριστογιώργου. Εκείνος, όμως, δεν φάνηκε να αιφνιδιάζεται και μπλόκαρε εύκολα (29’).

Με τον ίδιο πρωταγωνιστή ο ΠΑΟΚ συνέχισε να γίνεται ολοένα και πιο επικίνδυνος. Στο 32ο λεπτό ο Κωνσταντέλιας έβγαλε μια ωραία σέντρα στον Κόλεϊ που έπιασε την κεφαλιά, όμως ο κίπερ του ΟΦΗ για ακόμη μία φορά κατάφερε να μπλοκάρει.

Το γκολ δεν άργησε να έρθει για τους γηπεδούχους. Ο Ντεσπότοφ άνοιξε το σκορ στο 35’ και σε μια φοβερή φάση. Ο Βούλγαρος εκτέλεσε απευθείας φάουλ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή και είχε πραγματικά όλο το γήπεδο να τον κοιτάζει… παγωμένο.

Δύο λεπτά αρκούσαν στον ΟΦΗ

Φουριόζος μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς βρήκαν και δεύτερο γκολ μόλις στο 48’ με τον Τισουντάλι, όμως, έπειτα από εξέταση του VAR, αυτό εν τέλει ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ.

Κάπου εκεί ο ΟΦΗ άναψε τις μηχανές του. Οι Κρητικοί άρχιζαν να πιέζουν περισσότερο και να διεκδικούν πιο πολλά στην αναμέτρηση.

Στο 72’ ο Γιουνγκ έχασε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του. Από το ύψος της μικρής περιοχής έπιασε ένα σουτ, το οποίο τελικά πέρασε άουτ.

Στην επόμενη καλή στιγμή οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν και στην ισοφάριση! Ο Σαλσίδο έκανε μια τρομερή ατομική ενέργεια, πέρασε όλους τους παίκτες που βρήκε μπροστά του και μοίρασε στον Φούντα για να γράψει το 1-1 (77’).

Δύο λεπτά αργότερα, ήρθε και η απόλυτη ανατροπή στο ματς. Συγκεκριμένα ο Σενγκέλια εκτέλεσε το φάουλ και ο Κοτάρσκι έκανε μια λανθασμένη έξοδο. Κάπως έτσι ο Σλασίδο έμεινε μόνος του με την μπάλα και σκόραρε για το 2-1.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο ΠΑΟΚ πίεσε, αλλά καμία του προσπάθεια δεν ήταν αρκετά καλή. Έτσι λοιπόν το σκορ παρέμεινε ως είχε και ο ΟΦΗ πανηγύρισε μια πολύ μεγάλη νίκη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο, Λόβρεν, Κόλεϊ, Γκόμεζ (80’ Μπάμπα), Σβαμπ (76’ Καμαρά), Οζντόεφ, Κωνσταντέλιας (67’ Τάισον), Μουργκ, Ντεσπόντοφ (76’ Ζίβκοβιτς), Τισουντάλι (67’ Τόμας)

ΟΦΗ (Μ. Ράσταβατς): Χριστογεώργος, Μαρινάκης (63’ Γκονζάλες), Χατζηθεοδωρίδης, Χριστόπουλος, Λαμπρόπουλος, Μπαΐνοβιτς (63’ Μπάκιτς), Καραχάλιος, Φούντας (87’ Νέιρα), Αποστολάκης (63’ Ριέρα), Σενγκέλια, Γιουνγκ (74’ Σαλσίδο)