Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > ΔΙΕΘΝΗ > ΑΓΓΛΙΑ > Πάλμερ μία «κατηγορία» ΜΟΝΟΣ του, έβαλε τέσσερα γκολ σε ένα ημίχρονο!

Πάλμερ μία «κατηγορία» ΜΟΝΟΣ του, έβαλε τέσσερα γκολ σε ένα ημίχρονο!

Ο Κόουλ Πάλμερ αποφάσισε να ξαναγράψει τα βιβλία της ιστορίας της Premier League. Πώς; Με το να γίνει ο πρώτος στην ιστορία της, που σκοράρει τέσσερα γκολ στο 1ο ημίχρονο!

palmer chelsea four goals

Το Τσέλσι – Μπράιτον στις 28 Σεπτεμβρίου του 2024, θα μείνει αξέχαστο στον Κόουλ Πάλμερ. Ο λόγος είναι απλός. Το απόγευμα της συγκεκριμένης ημέρας, έγινε ο πρώτος παίκτης που καταφέρνει σε ματς του κορυφαίου πρωταθλήματος του πλανήτη, την Premier League, να σκοράρει τέσσερις φορές, στο πρώτο ημίχρονο.

Μοιάζει ψέμα. Λες και έγινε σε videogame, αλλά ό,τι κι αν έχει φανταστεί ο πιο αισιόδοξος ποδοσφαιριστής, ο Κόουλ Πάλμερ το έκανε πράξη!

Συγκεκριμένα, «τελείωσε» μόνος του την Μπράιτον, μέσα σε 20 λεπτά. Οι «γλάροι» έκαναν το… λάθος να προηγηθούν στο 7ο λεπτό, μέσα στο Στάμφορντ Μπριτζ και ο Κόουλ Πάλμερ το πήρε προσωπικά!

Αρχικά, ισοφάρισε στο 21′, έδωσε προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 28′, έκανε το 3-1 στο 31′ και στο 41′, τερμάτισε τα «κοντέρ» με το τέταρτο γκολ του!

Και κάπως έτσι, απέδειξε πως αν είσαι παικταράς, όπου κι αν παίζεις, στην κατάλληλη ημέρα, όλα γίνονται!

ΠΑΛΜΕΡ: ΤΟ «ΑΝΤΙΟ» ΣΤΗ ΣΙΤΙ, ΤΟ EURO 2024

Ο 22χρονος Άγγλος μεσοεπιθετικός πήρε τη μεγάλη απόφαση το καλοκαίρι του 2023, να αφήσει τη Μάντσεστερ Σίτι. Ομάδα στις ακαδημίες της οποίας μεγάλωσε, για να φορέσει τη φανέλα της Τσέλσι και να έχει περισσότερο χρόνο συμμετοχής.

Οι «μπλε» χρειάστηκε να βγάλουν 47 εκατομμύρια ευρώ από τα ταμεία τους για να τον αποκτήσουν. Αλλά, έως τώρα έχουν δικαιωθεί πλήρως για την επιλογή τους!

Στην πρώτη του σεζόν, μέτρησε 22 γκολ και 11 ασίστ σε 33 εμφανίσεις στην Premier League. Έτσι, αναδείχθηκε ο κορυφαίος νεαρός της λίγκας, για το 2023/24.

Στο EURO που μεσολάβησε, έγινε αντικείμενο συζήτησης, καθώς στα περισσότερα ματς, ο Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ δεν τον επέλεγε για την αρχική ενδεκάδα της εθνικής Αγγλίας.

Τόσο με τις εμφανίσεις του στα γήπεδα της Γερμανίας, όσο και με αυτές στο ξεκίνημα της φετινής σεζόν (έξι γκολ και τέσσερις ασίστ σε έξι ματς!), αποδεικνύει πως τόσο Πεπ Γκουαρδιόλα, όσο και ο πρώην ομοσπονδιακός τεχνικός των «Τριών Λιονταριών», έκαναν μεγάλο λάθος!