Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > ΔΙΕΘΝΗ > ΑΓΓΛΙΑ > Ο Γκαρνάτσο έδωσε «πίστωση» χρόνου στον Τεν Χαγκ (2-1 την Μπρέντφορντ) – στο Αμπερντίν ο Σερ Άλεξ!

Με τα «χίλια ζόρια» η Γιουνάιτεντ νίκησε την Μπρέντφορντ (2-1) στο Ολντ Τράφορντ. Κορυφαίος ο Γκαρνάτσο. Ανάσα για Τεν Χαγκ. Απών ο Σερ Άλεξ!

ΓΚΑΡΝΑΤΣΟ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Με τον Έρικ Τεν Χαγκ να βρίσκεται σε αφόρητη πίεση, η Γιουνάιτεντ έδινε παιχνίδι ισοδύναμο με αγώνα ζωής ή θανάτου. Eντός έδρας. Απέναντι στην εξαιρετική Μπρέντφορντ του Τόμας Φρανκ. Η 14η θέση στην Premier League, δεν άφηνε περιθώρια για άλλο αποτέλεσμα πέραν της νίκης. Ωστόσο, οι «Κόκκινοι Διάβολοι» ανέκτησαν την πρωτοβουλία. Αν και απειλήθηκαν πρώτοι στην αρχή του ημιχρόνου. Μάλιστα, οι Μέλισσες πήραν το προβάδισμα στο σκορ στο 45+5′ με τον Πίνοκ. Περίεργη φάση με τον κεντρικό αμυντικό της Μπρέντφορντ να σκοράρει εκμεταλλευόμενη μία στημένη φάση.

Πήρε κάρτα ο Τεν Χαγκ στο γκολ της Μπρέντφορντ!

Το τέρμα αυτό έφερε γκρίνια, παράπονα και… μία κίτρινη κάρτα στον Έρικ Τεν Χαγκ. Ο Ολλανδός προπονητής της Γιουνάιτεντ διαμαρτυρήθηκε έντονα για τον Ντε Λιχτ και την μη παρουσία του στη φάση του γκολ. Εκείνη την ώρα, ο 26χρονος κεντρικός αμυντικός δεχόταν τις πρώτες βοήθειες για ένα χτύπημα που δέχτηκε στο κεφάλι.

Στη Γλασκώβη ο Σερ Άλεξ!

Είναι αλήθεια πως τo 0-1 του ημιχρόνου έφερε ακόμη περισσότερα σύννεφα στην εξέδρα του Ολντ Τράφορντ. Στις κερκίδες υπήρχε και μία μεγάλη απουσία. Εκείνη του Σερ Άλεξ, ο οποίος έπεσε θύμα του μειωμένου προϋπολογισμού της Γιουνάιτεντ. Ο Σκωτσέζος θρυλικός προπονητής της Γιουνάιτεντ βρέθηκε στη Σκωτία για να υποστηρίξει την πρώτη του αγάπη την Αμπερντίν στο παιχνίδι ενάντια στη Σέλτικ. Μάλιστα, της έφερε τύχη, καθώς η Αμπερντίν αν και έχανε με 2-0 στο ημίχρονο, έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2).

Ο Γκαρνάτσο έδωσε «φιλί της ζωής» στον Τεν Χαγκ!

Όμως, το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαφορετικό για την Γιουνάιτεντ. Σχεδόν με το «καλημέρα» (47′), ο Γκαρνάτσο έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Δεύτερο γκολ του Αργεντίνου στη σεζόν. Πανέμορφη η ασίστ του Μάρκους Ράσφορντ στη φάση. Η Μάντσεστερ ξύπνησε και ήταν κυριαρχική στον αγωνιστικό χώρο. Αναζητούσε το γκολ της ανατροπής πια. Και αυτό ήρθε, στο 62′ από τον Ράσμους Χόιλουντ. Στη συνέχεια, ο χρυσός σκόρερ έγινε αλλαγή. Τη θέση του πήρε ο Τζόσουα Ζίρκζι. Υπήρχε πίεση, όμως ο χρόνος κυλούσε υπέρ των γηπεδούχων.

Λίγο προς το τέλος της αναμέτρησης, οι Έβανς και Καζεμίρο έγιναν αλλαγή. Οι δύο παίκτες της Γιουνάιτεντ φάνηκε να έχουν αποκομίσει κάποιο πρόβλημα τραυματισμού.

Καταληκτικά, με αυτή τη νίκη, ο Έρικ Τεν Χαγκ έλαβε… «πίστωση» χρόνου για να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του. Ωστόσο, η πίεση για νέα θετικά αποτελέσματα παραμένει. Τέλος, με τη νίκη της αυτή, η Μάντσεστερ ανεβαίνει στη 10η θέση του πίνακα με 11 βαθμούς. Όσους ακριβώς έχει και η Φούλαμ του Μάρκο Σίλβα.

Οι συνθέσεις του αγώνα:

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ε. Τεν Χαγκ): Ονάνα, Νταλότ, Έβανς (89′ Λίντελοφ), Ντε Λιχτ, Μαρτίνες, Καζεμίρο (88′ Ουγκάρτε), Έρικσεν, Μπρούνο Φερνάντες, Γκαρνάτσο (Μαζράουι), Ράσφορντ, Χόιλουντ (74′ Ζίρκζι).

Μπρέντφορντ (Τ. Φρανκ): Φλέκεν, φαν ντε Μπεργκ (87′ Ρέσλεβ), Άγερ, Κόλινς, Πίνοκ, Γιάνελτ (75′ Γιαρμόλιουκ), Νόργκααρντ, Μπεουμό, Ντάαμσγκαρντ, Λιούις-Πότερ (66′ Γουισά), Σάντε (74′ Καρβάλιο).